Kraj giganta nakon 178 godina: Kako je bankrotirao “Thomas Cook”
Tradicija duga gotovo dva vijeka više nije dovoljna garancija da najstariji i svjetski najpoznatiji tur-operater “Thomas Cook” ne poklekne u eri individualnih putovanja i online bukinga.
Dogovor kompanije “Thomas Cook” sa svojim najvećim dioničarem, kineskom kompanijom “Fosun”, iz avgusta ove godine o paketu pomoći od 900 miliona funti doveden je u pitanje poslije nedavnog bankarskog zahtjeva za još 200 miliona funti.
Kompanija širom svijeta poznata po organizaciji odmora, kako javlja RTS, cijelu nedjelju je provela pokušavajući da spasi dogovor ali je kineska kompanija saopštila da “saosjeća sa svima koji su pogođeni ovakvim razvojem događaja”.
Za probleme u koje je zapala, kompanija je između ostalog krivila nesigurnu političku situaciju u Turskoj, prošlogodiši talas vrućina i kašnjenje u rezervaciji aranžmana zbog brexita.
Ekspert za putovanja Simon Kalder, međutim, rekao je za BBC, da “Thomas Cook” naprosto nije bio spreman za 21. vijek.
“Sada svako može da se pretvara da je agent za putovanja. Imaju pristup svim sjedištima u avionu, smještajnim kapacitetima, rent-a-car agencijama i mogu sve to da uvežu”, objašnjava Kalder.
Iako je kompanija zatvarala prodavnice kako bi pokušala da smanji troškove, zatvarajući ih od marta, i dalje je imala više od 500 prodajnih mejsta, što je donijelo velike troškove u odnosu na konkurente.
Kao još jedan znak sporog napretka u popravljanju finansijskih sredstava, bio je prestanak isplata dividendi investitorima od novembra prošle godine.
Istovremeno, dok je kompanija propadala, ljudi sa vrha kompanije su u posljednjih pet godina uzimali bonuse u visini od 20 miliona funti.
Kompanije za lizing aviona već preduzimaju korake kako bi povratile svoje putničke avione.
“Thomas Cook” raspolaže sa 85 “Airbus” aviona, 31 “Boeingom”. Većina od 116 aviona je iznajmljena od 38 lizing kompanija.