U kakvom su stanju bankarski sektori u zemljama regiona: Ima prostora za nove igrače

Podijeli

S obzirom na veličinu ekonomija zapadnog Balkana i njihov finansijski sektor, ima prostora za dalje konsolidacije, ulazak uglednih igrača i dobitke u bankarskoj efikasnosti, navodi se u najnovijem redovnom ekonomskom izvještaju Svjetske banke za zemlje zapadnog Balkana objavljenom juče, u poglavlju koje se odnosi na finansijski sektor.

U svim zemljama zapadnog Balkana kreditni rast je bio pozitivan, ali kreditiranje domaćinstava raste brže nego kreditiranje preduzeća.

Kosovo je imalo snažan rast kredita u privatnom sektoru, oko 10,5 odsto u junu kako su olakšani kreditni standardi, slijede Sjeverna Makedonija i Srbija sa po 8 odsto kako je potražnja za kreditima rasla. Kreditiranje na nivou od 5-7 odsto bilo je robusno i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, navodi se u izvještaju.

U Albaniji je zabilježen oporavak rasta kredita od 3 odsto, kako se potražnja postepeno poboljšala, ali kreditni uslovi nijesu sustigli potražnju.

Kreditiranje domaćinstava za čitav region uglavnom počiva na potrošačkim zajmovima koji su neprestano rasli, dok su krediti firmama bili manje izraženi, dijelom i zbog ograničenog raspona instrumenata finansiranja koji je na raspolaganju.

Prema nedavnom istraživanju Evropske komisije, prosječno 15 odsto kompanija u regionu smatra pristup finansijama najvažnijim problemom, što je više nego dvostruko u odnosu na 7 odsto na nivou 28 članica Evropske unije.

Bankarski sektor je, kako se navodi u izvještaju, dobro kapitalizovan i imao je koristi od konsolidacije.

U martu, prosječna adekvatnost kapitala banaka bila je 18 odsto, iako profitabilnost, mjerena povratom imovine, ostaje niska (1,3 odsto).

Što se tiče konsolidacije, u Albaniji je od jeseni 2018. broj banaka pao sa 16 na 12 zbog spajanja i ukidanja licence za male neoperativne banke, dok su u Crnoj Gori dvije podkapitalizovane banke likvidirane.

Međutim, ranjivosti banaka u domaćem i državnom vlasništvu i dalje izazivaju zabrinutost zbog kvaliteta imovine i zdravlja određenih banaka, dodaje se u izvještaju.

Indikator.ba