BDP per capita: Crnogorci statistički najbogatiji u regionu

Podijeli

Crna Gora nominalno ima najniži bruto domaći proizvod (BDP) u regionu, ali kada se podijeli na broj stanovnika, on je, ako se izuzmu Slovenija i Hrvatska, članice EU, najveći u regionu.

Naime, prema posljednjim podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), crnogorski BDP vrijedi 5,44 milijarde dolara ili 8,71 hiljadu po stanovniku.

Daleko ispred je Hrvatska, čiji BDP po stanovniku iznosi 15,06 hiljada dolara i Slovenija sa čak 26,62 hiljade.

Iako nominalno četiri puta veći od crnogorskog, BDP Srbije po stanovniku je 13,5 odsto niži i iznosi 7,53 hiljade dolara. Ukupni BDP Srbije (52,42 milijarde dolara) skoro deset puta je veći od crnogorskog ali zato imaju mnogo veći broj stanovnika koji ga dijeli.

Sljedeća je na listi je Sjeverna Makedonija s 12,88 milijardi dolara BDP-a ili 6,2 hiljade po stanovniku a potom Bosna i Hercegovina sa BDP-om od 20,15 milijardi dolara ili 5,75 hiljada po stanovniku.

Na regionalnom začelju je Kosovo, koji ostvaruje 8,13 milijardi vrijedan BDP, ili 4,45 hiljade kada se ravnomjerno podijeli na stanovnike.

Šta je BDP

Bruto domaći proizvod (BDP, engleski Gross domestic product, GDP) je makroekonomski indikator koji pokazuje vrijednost finalnih dobara i usluga proizvedenih u zemlji tokom godine, izraženo u novčanim jedinicama.

Matematički, BDP se izražava kao tok proizvodnje (BDP = C + I + G + X, gdje je C = lična potrošnja, I = investicije, G = državna potrošnja i X = razlika izvoza i uvoza) ili kao tok prihoda odnosno troškova (BDP = w + i + R + Pf + Dp + T, gdje je w = najamnine, i = kamate, R = renta, Pf = Profit, Dp = Amortizacija, T = indirektni porezi)

Nezavisno od primijenjenog pristupa, uvijek se kao rezultat dobije isti BDP.

BDP ne obuhvata vrijednost intermedijarnih dobara (dobra koja se upotrebljavaju kao sirovine ili poluproizvodi za proizvodnju drugih dobara) kao ni transferna plaćanja (npr. socijalna pomoć).

Bruto nacionalni proizvod (BNP, engleski Gross national product, GNP) razlikuje se od BDP-a po tome što uzima u obzir vrijednost finalnih dobara i usluga koje su proizveli svi državljani neke države, bez obzira na mjesto stvaranja tih dobara i usluga. Danas se BNP u praksi koristi rjeđe u odnosu na BDP.

Comments are closed.