Strance Kotor košta 1 euro, vrijeme je da se to promijeni
Turistička organizacija Kotor predložiće strategiju odnosno dokument kojim će tražiti drugačiji način regulacije izletničkog turizma.
“Kotor godišnje posjeti oko pola miliona izletnika koji, osim plaćanja izletničke takse od 1 eura, imaju veoma malu ili skoro nikakvu vanpansionsku potrošnju. Niske cijene takse i mala potrošnja izletnika nijesu dovoljni da se unaprijedi postojeća gradska infrastruktura i stvori bolji život Kotoranima. Postavlja se pitanje da li je ovakav vid turizma gradu potreban, kazala je za Infobiro, direktorica TO Kotor, Ana Nives Radović:
S ovolikim brojem izletnika i problemima koje izletnički turizam stvara gradu, Radović smatra da je potrebno preispitati i razmisliti o tome “da li je samo taj jedan euro po gostu dovoljan, da li grad i dalje sa tim novcem može da pokriva sve”.
“Već sada govorimo o više od pola miliona ljudi koji procirkulišu gradom i vrlo malo novca potroše, ili vrlo malo koristi gradu donose, da bi se moglo kazati da je ovakav oblik turizma poželjan”, kazala je Radović, prenosi portal Radio Jadrana.
Picerija i restoran
Kotor je okrenut tržištima sa visokoplatežnom moći u kojima postoji već ustaljena kultura i navika putovanja i trošenja. Riječ je o turistima iz Velike Britanije, SAD-a, skandinavskih zemalja, Francuske i ostalih zemalja Zapadne Evrope.
“Plan i TO i turističke privrede, u saradnji sa kojom sve ovo i radimo, jeste da se skoncentrišemo upravo na ta tržišta, da smanjimo broj dolazaka onih gostiju od kojih grad prihoduje samo u vidu izletničke takse i izuzetno male potrošnje. Pred Kotorom i pred svim institucijama u Kotoru je veliki zadatak da pametno, racionalno i dugoročno gledano osmisle strategiju koja neće samo doprinijeti ubiranju neke kratkoročne koristi, kako bismo govorili iz sezone u sezonu koliko je procenata gostiju bilo više i koliko se zarada grada u tim zaista malim omjerima povećala, već da kreiramo dugoročnu strategiju da turizam u gradu bude održiv i da ova destinacija ne postane ono što će neko prije ili kasnije početi da izbjegava”, objasnila je ona.
Prije svega, Kotor mora biti prijatan ambijent za njegove žitelje, koje sve ovo itekako pogađa, jer je sve veći broj onih koji otvoreno pitaju zbog čega imaju ovoliki broj turista:
“Sve zajedno stvara jednu veliku brojku i opterećenje za grad, gradsku infrastrukturu i utiče na sve veću zabrinutost građana, kojima zaista kao nekome ko ovdje živi i provodi vrijeme, ne samo da dugujemo odgovore, nego i bolji i prijatniji život. Grad mora biti ne samo po mjeri turista već i po mjeri građana”, navela je ona.
U krajnjem, čak i da povećanje cijena ne doprinese rasterećenju grada, Kotor bi od taksi imao prihod koji bi se dalje mogao investirati u gradsku infrastrukturu, kojim bi se poboljšao kvalitet života građana.
“Da li je zaista opravdano imati izletničku taksu u iznosu od jednog eura, budući da, sa ovim brojem gostiju koji dolaze i sa tolikom taksom jako malo možemo učiniti da unaprijedimo infrastrukturu grada, odnosno, da grad zaista ima koristi od toga? Kotor je pred velikim izazovom kad je riječ o kreiranju strategije, ne samo za razvoj turizma, već i generalno za razvoj i način života u gradu ubuduće”, zaključila je ona.
Ona je ustvrdila da je ove godine ostvaren rekordan broj noćenja i izletnika, jer samo sredinom septembra, po naplati boravišne takse, dostigli su cijeli prošlogodišnji iznos naplate.