“Super Mario” završio misiju: Šef eura odlazi sa funkcije
Mario Dragi, predsednik Evropske centralne banke (ECB), danas vodi svoju posljednju sjednicu na čelu te institucije. U pitanju je čovjek koji je spasao eurozonu i za to platio ogromnu cijenu, ocjenjuje Deutsche Welle (DW).
Mario Dragi je još bio u prvoj godini mandata kada je u julu 2012. izgovorio riječi koje će ga uvrstiti u istorijske udžbenike. Bilo je to doba vrhunca krize u eurozoni. Grčka je praktično bila švorc, i veće zemlje poput Italije, Španije i Francuske imale su probleme da dođu do svježeg novca. Na finansijskim tržištima su padale opklade da će se monetarna unija raspasti.
Dragi je jednom rečenicom udario šamar špekulantima. Evropska centralna banka (ECB), rekao je, spremna je da uradi “šta god je neophodno da bi sačuvala euro”. Poslije kratke pauze, dodao je: “Vjerujte mi, to će biti dovoljno.”
Poruka je bila jasna – ne možete da pobijedite Evropsku centralnu banku.
Riskantan potez je imao učinka: špekulacije su opale, politika je dobila manevarski prostor. “Tim govorom u Londonu je Dragi vjerovatno spasao euro”, kaže Tomas Majer, bivši glavni ekonomista Deutsche banka, a danas šef jednog trusta mozgova koji se bavi ekonomijom.
“Whatever it takes” – Dragi je ozbiljno mislio kada je to rekao. Ubrzo je ECB preplavila tržište jeftinim novcem. Spustio je referentnu kamatnu stopu na nulu, uveo je negativne kamate za poslovne banke kako bi ih spriječio da bunkerišu novac na računima i podstakao da daju više kredita privredi. Svakog mjeseca je ECB kupovala obveznice država i preduzeća za po 80 milijardi eura. Do sada je za to utrošeno 2,6 biliona eura!
Taj pohod je italijanskom stručnjaku donio nadimak Super Mario, po simpatičnom brkajliji iz video-igre.
Ali Dragi je morao da trpi i kritike, posebno iz Njemačke. Jer Njemačka je zemlja štediša, a štedišama nikako ne ide u prilog kada su kamate niske ili nepostojeće. “Tako raste vjerovatnoća da ljudi u starosti upadnu u siromaštvo”, kaže Tomas Majer. “Nulte ili negativne kamatne stope istovremeno znače preraspodjelu imetka.”
U potjeri za profitima, mnogo novca sa bankovnih računa ide u nekretnine i akcije. Berza je eksplodirala, baš kao i cijene nekretnina i kirija. “Profiteri su sasvim izvjesno vlasnici nekretnina i akcionari – u Njemačkoj je to apsolutna manjina”, kaže Majer za DW.
Njemački stručnjaci i političari prebacivali su Dragiju da je prekoračio mandat ECB i da je “nedozvoljeno” finansirao države koje su zapale u finansijske teškoće.