Mađari i dalje najveći strani investitori u Crnoj Gori
Ukupan priliv stranih direktnih investicija od početka januara do kraja septembra ove godine dostigao je 591,7 miliona, dok se istovremeno odlilo 325 miliona eura, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke Crne Gore.
Neto priliv stranih direktnih investicija za prvih devet mjeseci 2019. iznosio 266,73 miliona eura, što predstavlja povećanje od 22,5 odsto u poređenju sa istim periodom 2018. godine. Skoro polovina investicija, odnosno 235 miliona eura, odnosi se na takozvani interkompanijski dug, što predstavlja ulaganja koje ne povećavaju osnovni kapital.
Kompanije i banke imale su uvećanje vrijednosti stranim ulaganjima od 206,16 miliona eura, nerezidenti su u nekretnine uložili 129,7 miliona, dok su ostale investicije – konkretno prodaja nepokretnosti u inostranstvu i povraćaj domaćeg kapitala kroz interkompanijski dug – iznosile 20,84 milona eura.
Iz 45 zemalja CBCG je na kraju septembra registrovala ulaganja iz 45 zemlje, čiji su ukupni prilivi u našoj zemlji dostigli 439,78 miliona eura, dok je iz ostalih zemalja svijeta pristiglo još 151,92 miliona eura, od kojih se polovinu čini interkompanijski dug.
Za devet mjeseci ove godine, Mađarska je zadržala prvo mjesto na listi država iz kojih se investira u našu zemlju, i to sa 53,12 miliona eura. Kroz nekretnine u našoj zemlji njihovi državljani su uložili 4,12 miliona. Ostatak sredstava od 49 miliona eura investiran je u otplatu interkompanijskog duga, te crnogorske banke i kompanije, ali se odnosi na najviše tri firme iz ove države pa su podaci označeni kao povjerljivi.
Mađarska OTP grupa ove godine je sa preko 40 miliona eura dokapitalizovala svoju Crnogorsku komercijalnu banku (CKB) da bi preko nje kupila Societe Generale banku Montenegro. Nekada francuska banka je vratila ime Podgorička banka, pod kojim će poslovati do spajanja s CKB-om.
Na drugom mjestu su investitori iz Rusije, iz koje su stigla 52,84 miliona eura. Državljani ove zemlje i dalje najviše doprinose bilansu Crne Gore kupovinom nekretnina, pa su za devet mjeseci za njih potrošili 30,17 miliona eura. Kroz interkompanijski dug uložili su 21,82 miliona, ali u crnogorska preduzeća samo 857.292,72 eura.
Na trećem mjestu po ulaganjima na kraju septembra su se našli Ujedinjeni Arapski Emirati, čiji su državljani u našu zemlju ukupno uložili 34,02 miliona eura. Ipak, od tolikog iznosa najveći dio neće imati uticati na povećanje osnovnog kapitala, jer se 13,58 miliona eura odnosi na regulisanje interkompanijskog duga.