Podsjetnik pred “Crni petak”: Za kupovinu veću od 75 eura plaćate PDV, preko 150 eura i carinu
U petak, 29. novembra, svijet će uhvatiti groznica “Crnog petka” kada će mnoge klasične, ali i online trgovine davati specijalne popuste.
Posljednjih godina ova “kultura” proširila se i na naš region, pa mnogi potrošači koriste da kupe nedostajuće i željene proizvode po sniženim cijenama. Takođe raste i broj građana koji trguju online, iako nemamo zvanične podatke iz Uprave carina.
Za one koji trguju online, važno je da znaju carinska i poreska pravila za pošiljke vrijednije od 75 eura. Naime, kako je predviđeno izmijenjenim Zakonom o porezu na dodatu vrijednost (”Sl. list CG”, br. 50/17), koji je stupio na snagu 8. avgusta 2017. godine, izmijenjen je član 28 stav 1 tačka 9 podtačka b kojim je propisano oslobođenje od plaćanja PDV prilikom uvoza pošiljki neznatne vrijednosti do 75 eura.
Praktično, to znači da ćete za svaku pošiljku kupljenu iz inostranstva inostranstva veću od 75 eura imati dodatne dažbine prilikom preuzimanja. Naime, za proizvode koje ste platili više od 75 eura platićete porez na dodatu vrijednost od 21%. Ukoliko vrijednost pošiljke prelazi 150 eura, platićete i carinu, po carinskoj stopi zavisno od vrijednosti.
“Pošiljke vrijednosti do 75 eura oslobođene od plaćanja carine i PDV, za pošiljke čija je vrijednosti veća od 75 eura a manja od 150 eura naplaćuje se samo PDV, dok se za pošiljke čija je vrijednost veća od 150 eura naplaćuju i carina i PDV”, precizirali su ranije iz Uprave carina.
Važno je znati da se carina obračunava na ukupan iznos pošiljke, pa ćete je platiti i za robu čija je cijena ispod 150 eura, ako postoji poštanska usluga koja ukupnu vrijednost pošiljke diže iznad tog iznosa.
Praktično, ako ste kupili nešto čija je cijena 130 eura, ali ste pritom i platili 25 eura poštarine, mraćete platiti i PDV i carinu.
“Prilikom utvrđivanja vrijednosti robe u carinske svrhe uračunavaju se troškovi prevoza i poštarine. Na ovu vrijednost se obračunava carina po stopi propisanoj carinskom tarifom, koja ulazi u poresku osnovicu. Nakon toga se obračunava PDV po stopi propisanoj Zakonom o porezu na dodatu vrijednost”, precizirali su iz Uprave carina.
Osim pažnje na ove detalje, prilikom kupovine preko interneta, vodite računa i o bezbjednosti kupovine. Prethodno budite sigurni da je prodavac siguran, da nije u pitanju prevara te da podatke s vaše kartice dajete sigurnom sistemu.
Kako to da utvrdite, savjetuje i Europol:
- Kupujte od provjerenih izvora, koristite marke i prodavnice koje su vam poznate ili koje ste već koristili i provjeravajte kako su ocijenjeni prodavci od kojih kupujete na stranicama kao što su Amazon i eBay.
- Provjeravajte trajna plaćanja. Prije nego što pošaljete podatke o svojoj kreditnoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.
- Mnogi internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju: Dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.
- Koristite kreditne kartice pri online kupovini. Većina kreditnih kartica ima dobru politiku zaštite kupca. Ukoliko nijeste dobili ono što ste naručili, izdavač kreditne kartice će vam vratiti novac.
- Provjerite da li je prenos podataka prikladno zaštićen. Potražite ikonicu katanca pored URL adrese i koristite HTTPS i SSL protokole kada ste na internetu.
- Uvijek spremite sva dokumenta vezana za vašu online kupovinu. Možda vam budu potrebni da utvrdite uslove prodaje ili dokažete da ste platili robu. Ukoliko ne kupujete određeni proizvod ili uslugu, nemojte davati podatke o svojoj kreditnoj kartici.
- Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed. Ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu.
- Nemojte slati novac nikome koga ne poznajete: Ukoliko vam se neko obrati online i traži novac, razmislite da li bi dali isti iznos novca nepoznatoj osobi koju sretnete na ulici.
- Nikada nikome nemojte slati broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektronske pošte.
- Izbjegavajte online kupovinu na stranicama koje ne koriste potpunu verifikaciju (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code).
- Nikada ne šaljite podatke o kartici u nezaštićenoj elektronskoj pošti: Neke online trgovine van Evrope traže da im dostavite kopiju svoje kartice ili pasoša putem faksa kao garanciju.