Kako su jednostavni predlozi zaposlenih od vlasnika stvorili milijardera
Džef Bezos je 1994. napustio posao u hedge fondu u Njujorku i preselio se u predgrađe Sijetlu. Tamo je unajmio kuću i pokrenuo Amazon u svojoj garaži.
Godinu dana kasnije, web lokacija Amazon pokrenula je kompaniju i u roku od mjesec dana prodavala je knjige ljudima u svih 50 američkih država, piše CNBC Make It.
„U one dane (1995. godine), kada sam u to vrijeme pokrenuo kompaniju, još smo bili prilično mala kompanija po većini standarda, ali brzo smo rasli i bilo je vrlo uzbudljivo“, rekao je Bezos na forumu o liderstvu u aprilu 2018. godine.
Uprkos tom rastu, bilo je prostora za poboljšanja, rekao je Bezos.
“Bili smo tako neefikasni u našem poslovanju i logistici u onim ranim danima kada nas je bilo samo 10”, dodao je.
Jedna od tih neefikasnosti bila je njihova metoda pakovanja narudžbi.
Tokom prvog mjeseca pokretanja Amazona, Bezos i njegovi zaposleni pakovali su narudžbine ručno na cementnim podovima, kada je jedan od njegovih 10 zaposlenih dobio ideju koja je “udvostručila” njihovu produktivnost.
“Nijesam imao stolove za pakovanje”, rekao je na Forumu 2018. “Rekao sam jednom od softverskih inženjera pored mene:” Znate šta bismo trebali da uradimo? Trebalo bi da nabavimo jastučiće za koljena. “I gledao me je kao da sam najgluplji tip kojeg je ikad vidio u životu i rekao:” Džef, trebalop bi da nabavimo stolove za pakovanje”.
Bezos je tokom emisije “David Rubenstein: Peer-to-peer razgovori” rekao da je nabavka stolova za pakovanje “najbriljantnija ideja” koju je ikada čuo jer je to “udvostručilo (njihovu) produktivnost.”
Amazon je 1997. godine izašao na berzu, a broj zaposlenih kompanije porastao je na 614, navodi se u pismu kompanije dioničarima. Danas Amazon izvještava da ima 750.000 stalno zaposlenih (podatak od septembra 2019.) a tržišna kapitalizacija veća je od 946 milijardi dolara.
Kroz istoriju Amazona bilo je nekoliko zapaženih slučajeva kada je Bezos slušao svoje zaposlene, čak i kad su se njihove ideje činile pomalo “zastrašujućim”.
Prije stvaranja Amazon Prime-a, Bezos i njegovi zaposleni pokušavali su da smisle varijantu programa lojalnosti, kada je mlađi softverski inženjer došao s idejom, ne kao programom vjernosti, već s idejom brze, besplatne dostave, prisjetio se 2018. godine.
“Finansijski tim otišao je i modelirao tu ideju, a rezultati su bili zastrašujući jer smo planirali da ponudimo neograničenu dostavu”, rekao je. “Dostava je skupa”, iako je kupci vole, rekao je.
Nakon pokretanja neograničene besplatne dostave, troškovi su bili visoki, ali na kraju se sve dobro završilo.
“Dolazile su sve vrste kupaca i cijenili su tu uslugu”, rekao je Bezos, rekavši da je ideja mlađeg inženjera upravo dovela do stvaranja Amazon Primea.
Poslovni dnevnik