Kakva je budućnost tržnih centara? Stručnjaci kažu: manje kupovine, više zabave

Podijeli

Budućnost tržnih centara više neće biti u kupovini i oni će morati da mijenjaju format ukoliko žele da opstanu na tržištu, zaključak je panela “Budućnost ritejla i industrije šoping centara” koji je održan u okviru konferencije o nekretninama Razvoj budućnosti u Beogradu.

“Inovativni tržni centri moraće da idu u korak sa promjenama, a posebno će tri fronta biti pokretači. Naime, u šoping centrima se umjesto klasičnog šopinga sve više dešava ‘prodaja iskustva’. Oni ne mogu biti konkurentni Alibabi ili Amazonu i zato je u tržnim centrima sve više bisokopa, klizališta, zabave u najširem smislu. Takođe, potrebno je i da prihvate tehnologiju koja može biti od višestruke koristi. Tako na primjer, mogu stupiti u kontakt sa potrošačima prije nego što uđu u šoping centar, dok su tamo, kao i kada odu”, rekao je finansijski direktor kompanije Novaston Miloš Babić, prenosi eKapija.

On je dodao da je “treći front” mijenjanje samog formata nepokretnosti u arhitektonskom ali i u prostornom smislu.

“Danas je odnos prostora zajedničkih i lizing područja 50:50, dok je ranije bio 30:70”, istakao je Babić.

Trend gradnje šoping centara i ritejl parkova prisutan je u Srbiji, a sve su interesantniji i manji gradovi.

“Povećanje broja šoping centara i ritejla svakako je pozitivan trend, međutim, jedino što se sa stanoviša investitora može ocijeniti kao negativno je što će padati cijene zakupa i renti”, rekala je Milica Mitrović ispred Poseidon Groupe.

Ona je dodala da do prije pet godina u Srbiji nijesu postojali ritejl parkovi i sada ih ima 25 i istakla da je država “prilično pokrivena” njima.

Slična situacija je i u susjednoj Hrvatskoj.

“U Hrvatskoj je tržište zasićeno, tržnih centara ima taman koliko treba, a možda čak i malo više”, rekao je predstavnik kompanije Colliers International Filip Vučagić i dodao da je i u Hrvatskoj primjetno da kupci sve manje troše kroz klasičan šoping.

Govornici su se saglasili i da je internet kupovina postala realnost na ovim prostorima, ali da uprkos brojnim prednostima, neće u skorije vrijeme imati bitniji uticaj na tržne centre i ritejl parkove.