EK predlaže fond od 15 milijardi eura pomoći za strateške firme

Podijeli

Evropska komisija predložila je uspostavljanje fonda vrijednog 15 milijardi eura koji bi poslužio investiranju u strateške firme pogođene krizom prourokovanom pandemijom korona virusa, javlja Reuters.

Predlog kojeg tek trebaju odobriti vlade i parlamenti članica EU-a uslijedio je zbog toga što su brojne firme širom svijeta postale izložene “neprijateljskim preuzimanjima” zbog pada njihovih tržišnih vrijednosti i nedostatka izvora finansiranja usljed pandemijske krize, prenosi Hina.

Novi fond bi otvorio mogućnost ulaganja u takve firme ili bi im dao mogućnost uzimanja povoljnih kredita, a cilj su djelatnosti poput medicinske zaštite, svemirskih istraživanja, odbrane, digitalnih i zelenih tehnologija, kazao je na konferenciji za novinare povjerenik EU-a za industriju Thierry Breton.

Zabrinutost zbog ranjivosti nekih evropskih kompanija pojavila se u martu, nakon informacija o tome da SAD pokušavaju preuzeti njemački CureVac, biotehnološku fabriku koja radi na razvijanju novih tehnologija sa ciljem snižavanja troškova proizvodnje vakcine, piše Al Jazeera.

Evropska komisija tada je reagirala najavivši pomoć CureVacu od 80 miliona eura.

Pomoć EU-a koja je sada najavljena bila bi usmjerena ka firmama kojima je potreban “dodatni kapital kako bi nastavili proizvodnju”, pojasnio je Breton dodajući kako bi to ovakvim fabrikama olakšalo da odbiju pomoć od neželjenih partnera.

Novi fond zapravo je malen u poređenju s velikim državnim fondovima koji imaju na raspolaganju stotine milijardi dolara namijenjenih investiranju u strateške firme, ali očekuje se kako će on dobiti na značaju i snazi privlačenjem privatnih ulagača s garancijom.

Komisija je procjenila kako 15 milijardi eura koji bi mogli biti prikupljeni s finansijskih tržišta “mogu potaknuti investicije do nivoa od 150 milijardi eura” u periodu od 2021. do 2027. godine, stoji u dokumentu EU-a.

Fond je dio šireg plana EU-a za pomoć firmama kojima treba podrška u obliku finansijskog kapitala.

EU je predvidjela i subvencije od 26 milijardi eura kao “instrument solventnosti” kojim bi se osigurala privremena podrška zdravim firmama pogođenim krizom prouzročenom COVID-om 19, kao i fond od 15,3 milijarde eura namijenjen manjim firmama koje se bave infrastrukturom, istraživanjima i socijalnim problemima.