Strmoglav pad američke ekonomije za više od 30 odsto

Podijeli

Američka ekonomija u drugom je tromjesečju potonula za 32,9 posto u odnosu na isti period lani, što je njen najveći pad od 1947. godine, odnosno od kada su se počeli voditi podaci, objavilo je u četvrtak američko ministarstvo trgovine, označivši time kraj historijski najdužeg razdoblja ekonomskog uzleta u SAD-u.

Takav pad BDP-a više je nego trostruko veći od prijašnjeg rekordnog pada od 10 posto u drugom tromjesečju 1958. godine.

Poređenja radi, u prvom ovogodišnjem kvartalu najveća svjetska ekonomija pala je za pet posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Time je u SAD-u završilo istorijski najduže razdoblje ekonomskog uspona, koje je trajalo 11 godina, a službeno je nastupila recesija, koja se uobičajeno definiše kao dva tromjesečja uzastopnog pada BDP-a.

Rekordni pad BDP-a dogodio se u aprilu, kada je ekonomska aktivnost gotovo zaustavljena nakon što su od sredine marta uvedene stroge mjere radi suzbijanja širenja epidemije, koje su prekinule rad kompanija, restorana, kafića i drugih djelova ekonomije.

Iako su se aktivnosti počele oporavljati u maju, zamah je usporio nakon ponovnog porasta broja novozaraženih, ponajviše u gusto naseljenim regijama na jugu i zapadu SAD-a, gdje su vlasti u najteže pogođenim područjima ponovno zaustavile poslovanje ili su odložile njihovo ponovno pokretanje. To je prigušilo nade da će u trećem kvatralu doći do snažnog ekonomskog oporavka.