Pametni telefon: najbitniji marketinški alat u digitalnom svijetu

Podijeli

Piše: Doc. mr Boban Vukićević

Pametni telefon, krucijalni alat, središte života modernog čovjeka, bez sumnje je je jedna od najbitnijih komponenata bilo koje buduće marketinške strategije. U ovom blogu se osvrćemo na to koje strateške marketing mogućnosti nastaju kao posljedica integracije pametnog telefona i tehnologije Interneta stvari (u daljem tekstu IoT ) i ostalih digitalnih tehnologija?

Centar našeg svemira: Pametni telefon

Dok je u svojim ranim danima Internet služio prvenstveno kao virtualni dućanski prozor, Internet danas omogućava i olakšava širok raspon ljudskog izražavanja i interakcije. Novi medij za međuljudsku interakciju počeo je zauzimati stvarno središnje mjesto u ljudskim aktivnostima sa uvođenjem mobilnog pametnog telefona (smartphone).

Pametni telefon je postao središte našeg svemira. Koristi se za poslovnu komunikaciju, socijalnu komunikaciju, opuštanje, trgovinu, plaćanje i obrazovanje. Nove digitalne tehnologije, kao što su na primjer Internet stvari (Internet of Things- IoT) i Umjetna Inteligencija (Artificial Intelligence – AI) samo će utvrditi ključno mjesto koje naš pametni telefon zauzima u našim životima. Kada većina stvari i proizvoda oko nas bude opremljena senzorima i komunikacijskim mogućnostima, na kraju će biti samo jedan uređaj prema kojem sve te informacije idu: naš pametni telefon.

“Nove tehnologije samo će potvrditi ključno mjesto koje naš pametni telefon zauzima u našim životima”

Istraživači inovacija razlikuju inovacijske učinke prvog reda i drugog reda. Učinak prvog reda stvarna je upotreba inovativnih tehnologija i njihov direktni uticaj na postojeću dnevnu praksu (dnevne ljudske aktivnosti). Na primjer pametne telefone koristimo za telefonske pozive, čavrljanje i slanje e-pošte. Učinci drugog reda su promjene u postojećim dnevnim praksama i potpuno nove dnevne prakse koje proizlaze iz novih mogućnosti koje nude inovacije. To uključuje primjenu pametnog telefona kao bitne karike u lancu interneta stvari (IoT) kao i drugih digitalnih tehnologija.

Gartner istraživanje očekuje da će broj povezanih stvari i uređaja dosegnuti 25 milijardi već ove godine. Značajan broj IoT aplikacija će na kraju spojiti razne aplikacije sa ljudskim bićem. Ponekad će to ići preko korisničkog interfejsa na pametnim povezanim proizvodima, ali češće će ići kroz pametni telefon koji se može koristiti kao senzor, pristupnik internetu i korisnički interfejs. Sve to u isto vrijeme. Pametni telefon opremljen je nizom ugrađenih senzora kao što su akcelerometri, senzori pokreta, senzori položaja, barometri, termometri i slično. U pametni telefon se također mogu integrisati vrste posebnih senzora koji mjere vitalne zdravstvene znakove kao što su tjelesna temperatura, EKG vrijednost, šećer u krvi, nivo stresa, postotak tjelesne masti, broj otkucaja srca i tako dalje. Pametni telefon također podržava lokacijske usluge putem GPS modula i može poslužiti kao foto aparat i video kamera. Pametni telefon je također opremljen raznim tehnologijama povezivanja kao što su NFC, Bluetooth, WiFi i 4G/5G, što mu omogućuje povezivanje s drugim uređajima i senzorima.

Takozvana tagging tehnologija integrisana u pametne telefone omogućuje da pametni telefon djeluje ne samo kao senzor, već i kao pokretač, uređaj koji može aktivirati vanjske uređaje, kao što su plaćanje, kontrola TV-a, kontrola automobila, kućna automatizacija, otvaranje pametnih vrata ili kao kontrola pristupa za kancelarije ili garažna vrata.

Potrošački pristupnik Internetu

Pametni telefon je pristupnik (gateway) internetu i stoga je sredstvo za maloprodajne poduzetnike da osobno komuniciraju sa kupcima. Kupci su već davno otkrili praktičnost interneta. Mnogi kupci u trgovini gledaju na svoje pametne telefone i upoređuju cijene, čitaju specifikacije proizvoda i traže recenzije. Pametni telefon stoga omogućuje pružanje svih vrsta informacija koje potrošači žele. Na primjer, kupac može saznati porijeklo svježih proizvoda ili saznati više o putovanju proizvoda od proizvođača do trgovine. Uz pametni telefon s podrškom za IoT potrošači mogu saznati drže li u rukama “stvarnu” Armani majicu ili lažnu verziju. Potrošači mogu biti pozvani da virtualno upoznaju proizvođača koji je napravio proizvod. IoT tagovi se mogu integrisati u svakodnevne predmete, od torbica i nakita do medicinskih predmeta i uređaja.

“Pametni telefon omogućava trgovcu da komunicira sa javnošću”

Pametni proizvodi mogu koristiti pametni telefon kao pristupnik Internetu i povezujući se sa svojim računarskim oblakom podijeliti informacije o tome kako i gdje se koriste, stvarajući priliku za jedan-na-jedan marketinški pristup. IoT tagovi mogu vas upozoriti kada se približava datum isteka proizvoda ili ponuditi ciljani popust specifičnom kupcu u momentu kad je ovaj kupac najspremniji da kupi proizvod. Skupljanje recenzija korisnika i praviti razne ankete je lakše izvršiti i iste su mnogo pouzdanije. IoT tehnologija u kombinaciji s pametnim telefonom olakšava brzo prikupljanje povratnih informacija korisnika u trenutku korištenja i to na razini specifičnog proizvoda. Potrošači mogu jednostavno registrovati kupljene proizvode u vezi garancije i podrške.

Sve više organizacija koristi IoT tagove u kombinaciji s pametnim telefonom za praćenje imovine i proizvoda u cijelom lancu opskrbe. Ova tehnologija na primjer omogućuje brandovima da provjere da li se njeni proizvodi prodaju u regijama za koje su data ovlaštenja za prodaju. Kada dođe do neovlaštene distribucije, podaci IoT skeniranja mogu pomoći u prepoznavanju slabosti lanca opskrbe. Korištenjem pametnog telefona kao pristupnika na internet, proizvođači iza kulisa mogu prikupljati informacije iz stotina, hiljada ili čak miliona podataka kako bi identifikovali i učili iz obrazaca ponašanja.

Marketinški alati za upravljanje marketinškim kampanjama mogu implementirati A/B testove kako bi brandovima pomogle u prepoznavanju najefektivnijih ponuda i marketinških poruka. Marketinški uvidi, sada vidljivi zahvaljujući označavanju IoT proizvoda i pametnom telefonu, omogućavaju prikupljanje digitalnih informacija u fizičkom svijetu, što može dovesti do optimizacije marketinških kampanja i, u konačnici, većih prihoda.

Korisnička iskustva

Budući da pametni telefon igra tako važnu ulogu u širenju poslovnih IoT mogućnosti, ključno je dizajnirati kvalitetan grafički korisnički Interfejs (Graphical User Interface – GUI) na IoT aplikacijama. Ova tema nije potpuno nova. Dizajn korisničkog iskustva (User experience – UX) i interakcija između ljudi i računara (Human Computer Interaction – HCI) već su postojali u svijetu standardnih računara. Međutim naše iskustvo sa računarima se radikalno promijenilo u posljednjih 10 do 15 godina. Mnoge naše interakcije sada se odvijaju na mobilnim telefonima, tabletima, e-čitateljima i pametnim televizorima. Uobičajeno je koristiti jednu uslugu na više uređaja.

“Za modernog marketing menadžera, pametni telefon je idealna kutija sa marketinškim alatom”

Korisničko iskustvo (User Experience) je holistički pojam koji se odnosi na širok raspon dizajnerskih disciplina, koji su uključeni u stvaranje sistema koji su efektivni i ugodni za korištenje. Dizajn korisničkog interfejsa je samo jedan od njih. Korisnički interfejs nije rješenje, već je medij kroz koji korisnici komuniciraju s rješenjem. Na primjer, stvari koje moramo uzeti u obzir pri dizajniranju IoT aplikacije za pametne telefone su:

  • Angažman korisnika (user engagement)
  • Estetika vizualnog dizajna
  • Jednostavnost interakcije korisnika
  • Funkcionalnost i kvalitet informacija
  • Kompatibilnost, performanse i stabilnost
  • Sigurnost
  • Privatnost

Marketing menadžeri koji se bave Internetom stvari vezane uz mobilno rješenje odnosno pametnim povezanim proizvodima morati će se fokusirati na ono što je stvarno važno: stvaranje pametnih, relevantnih, korisnih korisničkih iskustava i usluga na svim marketinškim kanalima putem pametnog telefona. Zaista, Deloitte istraživanje je pokazalo da 40 posto potrošača provjeri svoje pametne telefone u roku od 5 minuta od buđenja i 30 posto provjeri opet prije odlaska na spavanje. Prosječni potrošač provjerava pametni telefon 47 puta dnevno, broj koji se gotovo udvostručuje među 18 do 24-godišnjacima, koji provjeravaju 82 puta dnevno.

Za moderne ljude, a time i za modernog marketing menadžera, pametni telefon je idealan alat. To je pristupnik koji vodi do raznih modernih marketinških alata: aplikacije, web stranice, e-pošte, chat funkcije, službe za korisnike, SMS poruka itd.

Pametni telefon je najidealniji osobni ljudski alat i sve više djeluje kao prijestolje, sa kojih čovjek percipira i kontroliše svijet oko sebe. I samim tim, pametni telefon je bez sumnje bitna komponenta bilo koje buduće marketinške strategije a pogotovo kada se odnosi na internet stvari (IoT).

 Verzija ovog članka istog autora se ranije pojavila na Holandskom Portalu za Marketing Eksperte – Marketingfacts.nl