ILNAS objavio novu verziju normativne analize „Smart Secure ICT“

Podijeli

ILNAS je objavio novo izdanje normativne analize „Smart Secure ICT“. Izvještaj je predstavljen na “Sajberbezbjednom doručku #39”, koji je organizovao SecurityMadeIn.lu u saradnji sa ILNAS.

Sledeći prethodne verzije, dokument pruža pregled tehničke standardizacije za Internet of Things, Cloud Computing, Big Data & Artificial Intelligence i Blockchain & Distributed Ledger Technologies (DLT).

Razvijena u okviru Nacionalne politike za tehničku standardizaciju sektora informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) 2020-2025, Normativna analiza „Smart Secure ICT“ je sredstvo dostupno nacionalnim organizacijama koje žele da nauče o tehničkoj standardizaciji u IKT sektoru i identifikuju tehničke standarde koji mogu da podrže njihove ekonomske aktivnosti. Pored ovog cilja olakšavanja pristupa i upotrebe tehničkih standarda identifikovanih za pametne ICT tehnologije, dokument takođe podstiče nacionalne aktere da se uključe u evropski i međunarodni tehnički komitet koji pišu ove standarde.

Ovo učešće u procesu standardizacije, koje se u Luksemburgu nudi besplatno, zaista ima brojne prednosti, bilo da se radi o pristupu razvoja standarda, kako bi se predvidjele buduće dobre prakse u sektoru, aktivno učestvovanje u izradi standarda, tako da se specifičnosti luksemburškog tržišta uzimaju u obzir u budućim međunarodnim standardima, ili čak u saradnji sa međunarodnim stručnjacima u toj oblasti, javlja portal portail-qualite.public.lu.

Normativna analiza „Smart Secure ICT“ takođe predstavlja rezultate normativnog nadzora sprovedenog na polju sajber bezbjednosti, naime prezentaciju odbora za tehničku standardizaciju koji rade na polju digitalnog povjerenja i foruma i konzorcijuma aktivnih na polju sajber bezbjednosti, domenu sajber bezbjednosti, ispunjavajući tako ciljeve III Nacionalne strategije kibernetičke bezbjednosti, za aspekte tehničke standardizacije.

Glavne novine ovog izdanja za 2020. godinu, su sljedeće:

  • Novo poglavlje nudi pregled inovativnih tehnologija (Quantum Computing, Brain-Computer Interface, Digital Twin) koje trenutno proučavaju organizacije za standardizaciju ili za koje je nedavno počeo rad na standardizaciji, kako bi se podstaklo učešće Luksemburga u normativnoj definiciji ovih obećavajućih tehnologija od njihovog početka.
  • Spiskovi tehničkih standarda i nacrti standarda, identifikovanih za četiri proučene pametne IKT tehnologije, sada su dostupni na mreži na namjenskoj stranici portala o kvalitetu, kako bi se pružilo više informacija o tim standardima i olakšalo istraživanje.

Normativna analiza „Smart Secure ICT“ omogućava zainteresovanim organizacijama da se brzo snađu u normativnom ekosistemu Smart Secure ICT i da identifikuju relevantan rad za svoje ekonomske aktivnosti. Takođe razmatra različite mogućnosti koje se nude na nacionalnom nivou za razvijanje boljeg znanja o tehničkoj standardizaciji (npr. obrazovanje, istraživanje, obuke) i za aktivno uključivanje u razvoj budućih evropskih i međunarodnih standarda.