Pelješkim mostom dogodine: Dokle je stigao hrvatski megaprojekat?

Podijeli

Radovi na Pelješkom mostu napreduju prema planu uprkos korona-krizi.

Međutim, to se ne može reći i za pristupne puteve, koji su sastavni dio tog izuzetno važnog infrastrukturnog projekta, prenosi B92.

Putevi su u startu kasnili za samim mostom pa se investitor našao pred zahtjevnim zadatkom: kako osposobiti most za promet ne čekajući dovršetak radova na stonskoj obilaznici, gdje je grčki “Avaks” poprilično zapeo.

Ipak, ako ne bude nepredviđenih kašnjenja s obzirom na pandemiju, Pelješki most bi mogao da “proradi“ do kraja naredne godine, bez obzira na pandemiju, radovi na mostu kasnili bi tek nekoliko mjeseci, piše list.

Direktor preduzeća Hrvatske ceste Josip Škorić kaže da most uskoro ulazi u poslednju godinu izgradnje.

“Uticaj korona-krize na gradilištu mosta pokušavamo svesti na najmanju moguću mjeru. Projekat putnog povezivanja južne Dalmacije je strateški projekt Vlade RH i on mora biti realizovan”, rekao je Škorić.

Trenutno se na gradilištu mosta nalazi više od 690 radnika, a u fabričkim pogonima u Kini nastavljena je proizvodnja segmenata čelične konstrukcije, koji su u dva kontingenta stigli na gradilište.

U novembru se očekuje dolazak i treće pošiljke čeličnih blokova koji će se ugraditi u rasponsku konstrukciju mosta, pa bi tako prvi putnici iz Komarne prema Brijesti i obrnuto mogli novim pelješkim mostom preći dogodine, ako ne bude većih problema u gradnji.

Dakle, čim Kinezi izgrade most, njime će se moći voziti i prelaziti s jedne na drugu stranu, bez obzira na kašnjenje radova na pristupnim putevima, piše splitski dnevnik.