Novo “zaključavanje” Njemačku će koštati 19 milijardi eura
Nove mjere karantina koje u Njemačkoj stupaju na snagu, koštaće najjaču evropsku privredu oko 19,3 milijarde eura, objavile su novine Welt am Sonntag, pozivajući se na računicu berlinskog Instituta za ekonomska istraživanja (DIW).
Najviše bi tokom jednomjesečnog zatvaranja prema prognozama DIW mogli izgubiti ugostitelji – oko 5,8 milijardi. Zabavna industrija, sportske i kulturne institucije izgubiće 2,1 milijardu, trgovinu će drugo ovogodišnje “zaključavanje” koštati 1,3, a industriju 5,2 milijarde eura.
Gubici se očekuju i u uslužnom i logističkom sektoru, piše SEEBiz.
DIW je, međutim, uvjeren da će sledeće godine njemačka privreda početi da se oporavlja, ali samo uz uslov efikasne kontrole širenja koronavirusa.
Njemačka vlada spremna je da preduzećima nadoknadi značajan dio očekivanog prometa za novembar. Manjim firmama, sa do 50 zaposlenih, država će nadoknaditi 50, a većima 70 posto prometa.
Kancelarka Angela Merkel uvjerava da vlasti neće ostaviti privredu u nevolji i dogovorila mjere u ukupnom iznosu do deset milijardi eura kako bi im pružila finansijsku podršku.
Njemačka na najmanje mjesec dana uvodi nova graničenja u javnom životu kako bi suzbila širenje koronavirusa.
Restorani, barovi i drugi ugostiteljski objekti biće zatvoreni, ali moći će da prodavaju hranu i piće za ponijeti.
Fitnes klubovi, saloni za tetoviranje, bazeni, saloni ljepote i masaže, pozorišta, bioskopi i koncertne dvorane prestaće sa radom. Sve utakmice Bundeslige održaće se u novembru bez gledalaca.
Za razliku od proljećnog karantina vrtići, škole, frizeri i trgovine ostaće otvoreni, ali podložni higijenskim i epidemiološkim mjerama. U hotelima bi trebalo prespavati samo u hitnim slučajevima, a ne u turističke svrhe.