Zbog cenzura na Tviteru, sve veći broj korisnika prelazi na Parler
Parler, društvena mreža koja se smatra bastionom slobode govora, trpi probleme zbog preopterećenja izazvanog ogromnim brojem novih korisnika koji masovno prelaze na ovu platformu revoltirani cenzurom koju vrši Twitter.
“Parler je eksplodirao. Dodaju se hiljade korisnika u minuti i paralelno rješavaju tehnički problemi zbog preopterećenja”, rekao je radio voditelj i većinski deoničar Parlera Dan Bongino.
On je negirao glasine da je platforma prodata.
Nagli porast broja novih korisnika učinio je Parler danas najpreuzimanijom aplikacijom u Americi u Google Play prodavnici, pretekavši platforme kao što su TikTok, Instagram i Tviter.
Prije juna, Parler je u prosjeku imao oko 2.000 preuzimanja. Njegova baza korisnika udvostručila se tog mjeseca, na oko 1,5 miliona, nakon što je Tviter počeo da uvodi drastične mjere obilježavanja i brisanja postova, prenosi B92.
Parler sada dodaje onoliko korisnika u minuti koliko je nekad sticao u jednom danu.
Pobuna koju su vodili konzervativci, uslijedila je nakon što su Tviter i Fejsbuk suzbili izvještaje o navodnom širenju uticaja porodice demokrata kandidata Džoa Bajdena, zaključavanjem naloga Njujork posta na dvije nedelje, koji je prvi objavio priču.
Tviter je takođe označavao postove predsjednika Donalda Trampa i njegovih pristalica, uključujući poruke u kojima se spominje izborna prevara, kao “sporne”.
Henderson, Parler sa sjedištem u Nevadi, osnovali su 2018. godine softverski inženjeri Džon Mace i Džared Tomson.
Imao je oko 4,5 miliona korisnika prije izbora 3. novembra.
Među tim korisnicima bili su istaknuti konzervativci, kao što su Trampov advokat Rudi Đulijani i Erik Tramp.
Neki od njegovih najaktivnijih korisnika, poput šefa InfoWars-a Aleksa Džonsa, osnivača kompanije Proud Boys Gevina Mekinsa i pisca Mila Janopulosa, izbačeni su sa drugih platformi.
Mace, koji je izvršni direktor Parlera, rekao je da baza korisnika kompanije postaje sve raznovrsnija kako se pogoršava cenzura na drugim platformama.