10 zemalja koje najviše cijene radnike
Švajcarska je proglašena najboljim mjestom na svijetu za privlačenje i brigu o kvalifikovanim radnicima četvrtu godinu zaredom.
Centralnoevropska država ostavila je iza sebe Dansku, Luksemburg, Island i Švedsku na IMD-ovoj svjetskoj rang listi talenata objavljenoj u četvrtak.
Švajcarska je dobila pohvale zbog visokokvalitetnog obrazovnog sistema i usredsređenosti na talente, kao i sposobnosti da privuče profesionalce iz inostranstva visokim životnim standardom i snažnim platama, prenosi BIZLife.
Danska se dobro pokazala po pitanju jednakih mogućnosti u čitavom društvu, a Luksemburg se istakao po pitanju kontinuiranih ulaganja u svoju radnu snagu tokom poslednjih godina.
Evo 10 najboljih zemalja na listi od 63 tržišta, koju je u velikoj mjeri predvodila zapadna Evropa:
- Švajcarska
- Danska
- Luksemburg
- Island
- Švedska
- Austrija
- Norveška
- Kanada
- Singapur
- Holandija
SAD su zauzele 15. mjesto, rangirale su se iza Njemačke (11.), Australije (13.) i Hongkonga (14.). Irska se nalaži na 18. mjestu, Tajvan 20, Ujedinjeno Kraljevstvo 23.
Na dnu ljestvice nalaze se Rusija, Bugarska, Meksiko, Rumunija, Kolumbija, Brazil, Venecuela, Slovačka, dok su Indija i Mongolija posljednje na rang listi.
Godišnja rang lista IMD nastoji da pruži sliku o fondovima talenata vodećih ekonomija, a samim tim i o njihovoj globalnoj konkurentnosti.
Ekonomije se procjenjuju prema tri ključna kriterijuma: „Investicije i razvoj“ – gledaju na to kako neka zemlja podstiče domaće talente; „Apel“ – procjenjuje u kojoj mjeri ekonomija zadržava domaće talente i privlači međunarodne talente i „Spremnost“ – mjeri kvalitet dostupnih veština i kompetencija.
Kao i prethodnih godina, i najnovija studija sprovedena je između januara i aprila i kao takva ne objašnjava u potpunosti uticaj pandemije. Međutim, Hoze Kabaleros, viši ekonomista iz IMD-ovog svjetskog centra za konkurentnost, rekao je da nalazi daju neke indicije koja tržišta rada mogu osjetiti najveći socijalni i ekonomski pad.
Indonezija, koja je zauzela 45. mesto i Malezija, koja je 23. na listi, ove godine su pale na ljestvici. Do toga je došlo zbog „odliva mozgova“, emigracije obrazovanih radnika iz matične zemlje, i smanjene sposobnosti privlačenja stranih visokokvalifikovanih radnika, rekao je Kabaleros. Dodao je da će pandemija vjerovatno pogoršati taj problem.
U međuvremenu, i druge zemlje koje se u velikoj mjeri oslanjaju na inostrane talente, poput Singapura, Australije, SAD i Ujedinjenog Kraljevstva, takođe bi mogle da vide negativan uticaj nedavnih graničnih ograničenja, navodi se u izveštaju.