Tri pravila za uspješniju prezentaciju
Vjerovatno ste u svom životu imali priliku da se susretnete sa mnoštvo strašnih prezentacija, što vaših, što tuđih. Takođe, nerijetko pomislite da uspješni preduzetnici imaju prezentacije u “malom prstu”, što vas dodatno demotiviše.
Međutim, to nije tako. Rani investitor Apple-a Gaj Kavasaki jednom prilikom je rekao:
“Većina ovih prezentacija je bezveze”.
Čini se da ni najuspješniji preduzetnici ne umiju da naprave zanimljiv niz slajdova.
Iz ovoga možete da zaključite da je izrada upečatljive i jedinstvene prezenatcije izuzetno teška, jer zahteva veštinu i suptilnu umjetnost.
Ipak, kako Kavasaki navodi, jedino što treba da uradite da ne biste mučili publiku jeste da primjenjujete pravilo 10-20-30, prenosi BIZLife.
10 slajdova
“Deset je optimalan broj slajdova u Power Point prezentaciji, jer normalno ljudsko biće ne može da isprati više od 10 ključnih koncepata na sastanku“, insistira Kavasaki.
“Ako za objašnjenje biznisa morate da koristite više od 10 slajdova, vjerovatno ga nemate“.
20 minuta
Takozvani “TED talks” sa razlogom traju 20 minuta – toliko dugo možete da očekujete pažnju publike na ono što govorite. Ako preskočite ovo pravilo, sve što prelazi 20 minuta je na vašu odgovornost.
Čak i ukoliko vam je dato sat vremena da prezentujete, slajdove izlistajte za 20 minuta, insistira Kavasaki.
Ostatak vremena iskoristite za podešavanje tehnologije prije i za postavljanje pitanja posle prezentacije.
Font 30
Šta nije u redu sa malim fontovima (osim činjenice da prezentujete ljudima, a ne orlovima)?
“Većina prezentacija sa kojima se susrećem imaju tekst sa veličinom fonta 10. Znači, što više teksta u slajdu koji prezenter čita”, priča Kavasaki.
Rezultat toga je publika koja jednostavno čita prije vas i kojoj vi ničemu ne služite. To prezentaciju čini dosadnom a vas suvišnim. Ono što je još važnije, to otkriva da svoj materijal niste naučili napamet.
Korišćenje većih fontova natjeraće vas da koristite manje riječi, a to će vas navesti da zaista razmislite i zapamtite svoje ključne koncepte, poboljšavajući na taj način prezentaciju.
Da li će vas ova tri pravila učiniti uspješnim? Očigledno ne. Ne postoji prezentacija koja će vas spasiti ako je vaša ideja strašna. Ali, s druge strane, čak i izvrsna ideja može lako umrijeti zbog loše prezentacije.
Držite se pravila 10-20-30 i bar ćete sebi pružiti najbolji mogući pokušaj da osvojite publiku.