Radoje Žugić CBCG

Žugić: Vakcina će oporaviti i uslužni sektor

Podijeli

Kriza izazvana pandemijom koronavirusa mogla bi se, sa pronalaskom vakcine, sanirati u dogledno vrijeme, saopštio je guverner Centralne banke (CBCG), Radoje Žugić i dodao da je, kada se to desi, realno očekivati najbrži oporavak uslužnog sektora.

„Kada se to desi, realno je očekivati najbrži oporavak uslužnog sektora, odnosno turizma i komplementarnih djelatnosti, oblasti koje su tokom krize bile najpogođenije“, naveo je Žugić u publikaciji Savjeta stranih investirora (SSICG) pod nazivom Podstičemo poslovne prilike, prenosi Pobjeda online.

On je kazao da se pandemija negativno odrazila na ekonomske pokazatelje crnogorske ekonomije, kao i da će prema posljednjim projekcijama CBCG, privreda u ovoj godini zabilježiti pad od oko 17 odsto. To je posljedica smanjenja obima aktivnosti u većini sektora, posebno osjetljivih na eksterne šokove, kao što su turizam, saobraćaj, trgovina i poljoprivreda, kao i dužine trajanja pandemije.

„Kretanja u tim sektorima odraziće se negativno i na tržište rada, odnosno na pad zaposlenosti. Takođe, ovu godinu karakterisaće i niska stopa inflacije, od oko nula odsto, koja je redovan pratilac recesionog ambijenta“, rekao je Žugić.

On je podsjetio da Crna Gora ima neadekvatnu strukturu ekonomije koja se dominantno oslanja na turizam i komplementarne djelatnosti, što je čini ranjivom i osjetljivom na eksterne šokove.

„Usljed činjenice da nemamo dovoljno diverzifikovanu ekonomiju, ni dovoljno razvijene djelatnosti koje karakteriše visok stepen finalizacije proizvoda, Crna Gora ostvaruje deficit platnog bilansa“, naveo je Žugić.

On je dodao da Crna Gora ima ogromne komparativne prednosti za razvoj poljoprivrede, prerađivačke industrije, prerade drveta i proizvodnje na bazi osnovnih metala. On smatra i da bi novi ekonomski model rasta trebalo da se bazira upravo na podsticanju tih djelatnosti.

Žugić je saopštio da bi se implementacijom tog modela sanirale ranjivosti realnog sektora, jačala konkurentnost ekonomije i smanjila zavisnost od uvoza, odnosno poboljšao platni bilans zemlje.

„Slaba strana crnogorske makroekonomske pozicije su i ranjive javne finansije, koje su, sa jedne strane, suočene sa padom prihoda usljed pada ekonomske aktivnosti, a sa druge, potrebom za većim izdvajanjima radi saniranja posljedica pandemije“, kazao je Žugić.