Zatišje pred buru: ECB pozvala banke da se spreme za nenaplative kredite

Podijeli

Evropska centralna banka (ECB) spremna je da upotrebi ‘batinu’ kako bi se banke ozbiljno pripremile za posao smanjenja nenaplativog duga koji će proizići iz pandemije koronavirusa, poručio je Andrea Enria.

ECB je u negativnom scenariju procijenio da bi iznos nenaplativih kredita u eurozoni do kraja 2022. godine mogao dostići 1.400 milijardi eura, javljaju agencije.

“Naše supervizorske aktivnosti trenutno su fokusirane najprije na primjereno mjerenje kreditnog rizika. Banke tu moraju još odraditi dosta posla”, naglasio je u razgovoru za Boersen-Zeitung, objavljenom u srijedu, predsjedavajući odbora ECB-a za superviziju banaka.

Samo 21 od 113 banaka koje ECB direktno nadzire mogla je prije mjesec dana procijeniti koliki će iznos nenaplativog duga imati u bilansu na kraju godine, objasnio je. Nakon finansijske krize 2008. godine čišćenje bilansa banaka trajalo je predugo i nenaplativi krediti vratili su se na pretkrizne nivoe tek 2019. godine, napomnije Enria.

Brza reakcija zahtijeva primerene alate, a osnivanje ‘loših banaka’ spada među najefikasnije, smatra on. Da bi ga promovisao među bankama, ECB je spreman posegnuti i za oštrijim metodama od supervizorskih podsticaja.

“U tom slučaju ne bismo koristili šargarepu već batinu”, poručio je Enria.

“Usmjeravamo pritisak na banke da snize nivo nenaplativih kredita, da u tačno određenom roku rezervacijama u cjelosti pokriju njihov iznos i dostave nam realne i ambiciozne ciljeve tog smanjenja”, dodao je.

Najveća italijanska bankarska i industrijska udruženja pozvala su ove nedjelje EU da privremeno ublaži bankovne propise o neispunjavanju obaveza po kreditima i o rezervacijama za gubitke po kreditima, kako bi kompanije lakše prebrodile koronakrizu.

U pismu predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i drugim visokim zvaničnicima, udruženja su pozvala da se privremeno ublaži definicija neispunjavanja obaveza po kreditima kako bi se zaustavili privremeni problemi s likvidnošću koji firme prisiljavaju na stečaj.

Definicija povezuje kriterijum prema kome se 90-dnevno kašnjenje smatra nepodmirenjem kreditne obaveze s novim propisima o izloženosti nepodmirenim kreditnim obavezama i o restrukturiranju kreditnog duga.

“To bi ozbiljno uticalo na pristup (klijenata) kreditima, čime bi se otežali njihovi izgledi za oporavkom”, upozorili su italijansko udruženje banaka ABI, glavno industrijsko udruženje Confindustria i 14 manjih poslovnih udruženja.

Upozorili su i da propisi o višegodišnjem knjiženju rezervacija za nenaplative kredite i njihovom kompletnom otpisu podstiču banke da uvedu restriktivniju praksu kreditiranja i da prodaju kredite na prvi znak finansijskih teškoća.

Banke bi trebalo da omoguće odlaganje otplate kredita kako bi poduprle oporavak, poručili su.