Šta zapravo rade IT stručnjaci kad tako dobro zarađuju
Već i vrapci na grani znaju da su zanimanja u IT industriji odlično plaćena, da kompanije gotovo na dnevnom nivou traže „čovjeka više” i da znanja i vještine iz ovih oblasti garantuju sigurnu budućnost, prenosi B92.
Ali, da li ste se nekada zapitali šta rade ti IT-jevci kad zarađuju toliko?
Ukoliko ste ikada razmišljali kako izgleda radni dan programera, koje su obaveze web dizajnera ili kakvo je radno okruženje sistem administratora, otkrićemo vam u ovom tekstu.
Programeri – imaju fleksibilno radno vrijeme, visoke plate, ali i važne zadatke
Programeri spadaju u najtraženije stručnjake širom planete i u red najplaćenijih kako kod nas, tako i u drugim zemljama Evrope i svijeta. Priroda posla daje im mogućnost da biraju da li će raditi kao freelanceri od kuće ili kao stalno zaposleni developeri u nekim od najvećih multinacionalnih kompanija.
Posao developera je da kreira, ažurira i testira programe kako bi otkrio i eliminisao greške i bagove. Radno okruženje programera je raznoliko, oni mogu raditi u kompanijama koje se bave isključivo programiranjem ili u firmama drugih djelatnosti.
Neki od benefita koje developeri imaju na svom poslu su fleksibilno radno vrijeme, besplatni hrana i piće, više slobodnih dana ili putovanje na odmor po izboru o kompanijskom trošku.
Iako u početku djeluje komplikovano, programiranje nije toliko teško savladati. Uz pravilan pristup i želju za učenjem i usavršavanjem možete usvojiti znanja nekih od najpopularnijih programskih jezika poput Jave, JavaScripta ili Pythona i brzo doći do dinamičnog i odlično plaćenog posla.
IT administratori – prvi koje zovu u pomoć
Posao IT administratora je da održavaju i unaprjeđuju računarske sisteme, bilo da se radi o bankama, obrazovnim ustanovama, zdravstvenim centrima ili drugim velikim kompanijama. Kako bi sistem svih tehnoloških uređaja u jednoj kompaniji funkcionisao neometano, IT administratori su tu da instaliraju, održavaju i unaprijede mrežu računarskih sistema. Takođe, njihov zadatak je da pronađu i reše sve eventualne softverske i hardverske probleme i nedostatke.
Jednostavno rečeno, oni su ljudi koje svi u firmi zovu u pomoć kada imaju problem sa računarom.
Različita zaduženja, kao i dinamika posla, čine zanimanje sistem administratora veoma interesantnim, a s obzirom na to da su često na terenu, u ovom poslu gotovo da ne postoji identičan radni dan.
Ukoliko vam se zanimanje IT administratora čini privlačnim, uz pravilan izbor školovanja i odabir programa koji vama najviše odgovara i vi možete postati ekspert iz oblasti mrežne administracije.
Web dizajneri – kreativci zaduženi za izgled sajta
Web dizajneri su zaduženi za kreiranje izgleda sajta. Njihov zadatak je da internet prezentaciju firme ili brenda predstave što atraktivnije, a istovremeno da ona bude jednostavna i pregledna za snalaženje svih posjetilaca. Pored rada na vizuelnom dijelu sajta, web dizajneri prilagođavaju i izgled već formiranih sajtova kako za mobilne, tako i za druge uređaje poput tableta i ostalih prenosnih računara.
Digitalna era sa sobom je donijela i veliku potrebu za najrazličitijim sajtovima, zato su kreiranje novih web stranica i redizajn starih postali traženo zanimanje za koje su potrebni školovani stručnjaci.
Ovo praktično znači da web dizajneri ne moraju da brinu za posao i uvijek mogu da nađu radno mjesto koje njima najviše odgovara (freelance ili za stalno).
Zato, ukoliko ste talentovani, volite da radite u dinamičnom i inspirativnom okruženju, a interesuju vas nove tehnologije, pravo je vreme da svoj dar pretvorite u kreativno zanimanje.
Cijeli tekst čitajte na portalu B92