wall street, vol strit, berza, američka berza

“Savršena oluja” na Wall Streetu: Autsajderi krenuli na vukove i nadmudrili ih

Podijeli

Istorija je ispisana – tim je riječima jedna korisnik Reddita opisao situaciju koja se trenutno odvija oko kompanije za video-igre GameStop.

Ukratko rečeno, mali investitori, okupljeni na jednoj grupi platforme Reddit, krenuli su na vukove s Wall Streeta i uspjeli da ih nadmudre u njihovoj vlastitoj igri.

Priča se “zakotrljala” kad su akcije posrnulog GameStopa odjednom počele brzo da rastu. Mediji su počeli istraživati šta stoji iza tog nevjerovatnog razvoja događaja, a onda se uključila i Bijela kuća koja je poručila da Ministarstvo finansija pozorno prati situaciju.

Da bi se objasnilo kako je došlo do toga da akcije jednog lanca trgovina video-igara, koji je planirao ove godine zatvoriti 450 prodavnica, postanu najtraženije na tržištu, treba razjasniti šta je u pozadini.

Fizičke trgovine

Američka kompanija GameStop pokrenuta je prije 37 godina kao maloprodajni lanac videoigara, elektronike i igara na sreću, u vrijeme dok su videoteke i CD/LP trgovine bile glavna stvar.

Kako se tehnologija razvijala i video-igre, filmovi i muzika počeli da se preuzimaju iz online trgovina, mnoge fizičke trgovine su zatvarane ili su kompanije pronašle nove načine poslovanja na internetu. GameStop je ostao negdje pri začelju. Napravili su pojedine akcije u pravom smeru, poput zatvaranja fizičkih trgovina koje im nijesu donosile profit, ali nijesu uspjeli da se prilagode digitalnom dobu.

Onda je počela pandemija koja je ionako ne bajnu situaciju učinila još gorom. U aprilu prošle godine GameStop je najavio masovna zatvaranja fizičkih trgovina, a akcije su se mogle kupiti po cijeni od oko tri dolara. A 2019. godinu završili su s gubitkom od 795 miliona dolara.

U međuvremenu je u priču ušao Rajan Koen, osnivač internet giganta “Chewy” fokusiranog na prodaju hrane za ljubimce. On je preuzeo 13 odsto udjela u GameStopu i počeo lobirati za to da kompanija veći dio svog poslovanja preseli online, napadne brzorastuće tržište video-igara i tako postane ozbiljan rival velikim igračima poput Amazona. Akcije su počele polako da rastu.

Loša prognoza

Kad je 10. januara ove godine objavljeno da su Koen i dvojica njegovih članova uprave iz Chewyja imenovani u odbor GameStopa, postalo je jasno u kojem smeru kompanija planira da ide. U priču su tada ušli mali ulagači, takoreći “obični” ljudi, koji su se okupili na subredditu r/WallStreetBets. Ima ih gotovo tri miliona, sebe nazivaju “degenericima” i obožavaju Ilona Maska.

S viškom vremena na raspolaganju zbog lokdauna, viškom novca koji zbog lokdauna nemaju gdje da potroše te s nostalgijom prema GameStopu koji su 1990-ih kao deca obožavali, odlučili su krenuti u ulaganja. Počeli su da trguju na besplatnim ili jeftinim platformama, poput Robinhuda, i da razmjenjuju savjete.

Akcije su skočile, prenosi Jutarnji list, a ulagači koji su imali “short pozicije” (u osnovi, reč je o klađenju da će neka akcija padati) bili su u problemima.

A upravo su se “short sellingom” GameStopa bavili vukovi s Wall Streeta. Šlag na torti koji je potpuno razbjesnio redditovce bio je poznati short prodavac Endru Left iz kompanije Citron kapital koji je rekao da je GejmStop “neuspješan maloprodajni lanac rezervisan za shopping-centre” i prognozirao da će cijena akcija pasti na 20 dolara.

Ono što se dogodilo zove se “short squeeze” . Mali ulagači počeli su masovno kupovati dionice, povećavajući tako njihovu cijenu i potpuno remeteći plan velikim igračima koji su morali brzo promeniti taktiku. Atmosfera je bila zarazna. Svi su htjeli da budu dio otpora “stick it to the Man“. Wall Streetu je proglašen rat i počela je prava borba Davida protiv Golijata.

“Zamislite da četiri godine studirate o načinima na koje tržište akcija funkcioniše i platite diplomu 150.000 američkih dolara, a onda se dogodi ovakvo nešto”, naslađivao se jedan član WallStreetBetsa. Drugi je zaključio: “Pretpostavljam da profesionalni šort prodavci nikad nijesu razmišljali o tome šta će se dogoditi ako ih pritisne legija malih ulagača s 20 godina starim forumskim softverom, besplatnom aplikacijom za trgovanje i vladinim stimulansom od 600 dolara. Savršena oluja”.

Spasi šta možeš

Akcije GameStopa od početka godine porasle su za više 1.500 odsto, prema podacima CNN biznisa. U srijedu je jedna akcija imala cijenu od 354 dolara, što je porast od 82 odsto u poređenju s prethodnim danom. Iako je u međuvremenu počela lagano da pada, ulagači ne odustaju i kažu da neće prodavati dok ne dostignu cijenu od 1.000 dolara. Atmosferi je pomogao i Ilon Mask koji je tvitovao “Gamestonk!!”, zbog čega su, uvjereni su analitičari, u pola sata dionice narasle za još 41 odsto i dodato je sedam milijardi dolara u tržišnu kapitalizaciju.

Istovremeno veliki investitorski fondovi spašavaju živu glavu (Melvin kapital izgubio je 2,75 milijardi dolara), a regulatori su u čudu i kažu da ova situacija pokazuje kako nešto ozbiljno ne valja s trgovanjem opcijama na akcijama.

Posljedice su bile slatke, ali vjerovatno neće dugo trajati jer se na kraju uspostavlja ravnoteža između kratkoročne potražnje i prodaje. Osim toga, postoji opasnost da će mnogi iz ovoga izaći opečeni, uopšte ne sumnjajući da su žrtve potencijalne manipulacije nekolicine korisnika WallStreetBetsa koji pumpaju histeriju kako bi što više zaradili.

Portparolka Bijele kuće Džen Psaki rekla je da ministarka financija Dženet Jelen “nadzire situaciju” oko GameStopa.