MMF najavljuje novi metod procjene održivosti državnog duga

Podijeli

Međunarodni monetarni fond (MMF) razvija novu metodu procjene održivosti duga zemalja s pristupom finansijskim tržištima kako bi preciznije predvidio rizike finansijskih kriza i poboljšao transparentnost, saopštili su njegovi zvaničnici.

Očekuje se da će ažurirani metod procjene duga biti spreman za primjenu u četvrtom kvartalu 2021. ili prvom kvartalu 2022. godine, rekli su u srijedu iz MMF-a.

Međunarodni zajmodavac prošli put je ažurirao metode 2013. godine, kada je evropska dužnička kriza bila u punom jeku, prenosi Hina.

Procjena održivosti duga neke zemlje oduvijek je bila “manje nauka, a više umjetnost”, a novi sistem trebalo bi da pojača ulogu nauke, izjavio je na online brifingu za novinare Jeromin Zettelmeyer, zamjenik direktora MMF-ovog odjeljenja za strategiju, politiku i reviziju.

Dodao je da je MMF revidirao modeliranje faktora povezanih s dugom kako bi razvio “precizniji okvir koji nam omogućuje da upozorimo na krize i neodržive i održive dugove odnosno da ih predvidimo”.

Procjene su važne jer pomažu da se utvrdi koliko se zemlja može zadužiti, poštujući stroge zahtjeve MMF-a o održivosti duga.

Važeća metoda procjene ukazuje zemljama na brojne pokazatelje potencijalno opasnih područja, ali ostavlja značajan diskrecijski prostor zvaničnicima MMF-a u njihovoj procjeni.

Novi alati i modeli povezaće ih u statistički pouzdanu, “mehaničku procjenu održivosti” koja će biti transparentnija, objasnio je Zettelmeyer.

Nova metodologija trebalo bi da omogući i bolju procjenu kapaciteta zemalja da servisiraju potrebe za finansiranjem uz potporu likvidnih resursa, potencijalnih novih izvora prihoda i robusnih domaćih tržišta, ističe zamjenica načelnika MMF-vog odjeljenja za strategiju, politiku i reviziju Manrique Saenz.

U slučaju zemalja zavisnih od prirodnih resursa, MMF će nastojati da bolje procijeni klimatske promjene i buduće promjene u potražnji za fosilnim gorivima.

Žele takođe poboljšati prikaz održivosti duga državnih kompanija u finansijskom i nefinansijskom sektoru.

Novi okvir za procjenu duga razvijen je nakon opsežnih konsultacija s vanjskim dionicima, učesnicima na tržištu, rejting agencijama, akademicima, Evropskom unijom i Evropskom centralnom bankom (ECB), poručuju iz MMF-a.