Kako su Mask, Gejts i Jelen srušili vrijednost bitcoina
Bitcoinova vožnja toboganom se nastavlja.
Najpoznatija kriptovaluta u nedjelju je naglo porasla na novi rekord, iznad 58.000 američkih dolara, ali je u utorak rano ujutro pala na malo iznad 46.000 američkih dolara.
Ovaj potez uslijedio je, kako ocjenjuje CNN, nakon skeptičnih komentara izvršnog direktora Tesle Ilona Maska, ministarke finansija Dženet Jelen i suosnivača Microsofta Bila Gejtsa.
Cijena bitcoina se stabilizovala oko 48.000 američkih dolara na početku trgovanja u utorak, ali to je i dalje pad više od 10% u odnosu na dostignuti nivo od ponedjeljka.
Bitcoin je doživio vrtoglav rast nakon nedavne vijesti da je Tesla uložila 1,5 milijardi dolara u tu kriptovalutu, što je dovelo do nadi da kriptotržište postaje važan instrument investicija za velike tvrtke .
No, čak i Mask počinje pokazivati zabrinutost zbog ovakvog skoka bitcoina, napominjući u tweetu od subote da smatra kako se cijene i bitcoina i ethereuma, druge najveće kriptovalute na svijetu, “čine visokima”.
U ponedjeljak je Jelen, bivša predsjednica Federalnih rezervi, također iznijela neke sumnje u stabilnost kriptovalute. Govoreći na njujorškoj konferenciji TImes DealBook, Jelen je rekla da je bitcoin “krajnje neefikasan način sprovođenja transakcija” i izrazila zabrinutost zbog njegovih divljih kolebanja cijena.
“To je vrlo špekulativna imovina i mislim da bi ljudi trebalo da se čuvaju. Može biti krajnje nestabilno i brinem se zbog potencijalnih gubitaka koje bi ulagači mogli pretrpjeti”, istakla je Jelen.
Ni negativni komentari Gatesa nijesu išli u korist kriptovaluti. U intervjuu za Bloomberg, Gejts je rekao da je jedno za Maska i Teslu ulagati u bitcoin, ali to ne znači da bi prosječni investitori trebalo da slijede taj put.
“Moja generalni savjet je da, ako imate manje novca od Ilona, vjerovatno biste trebali pripaziti pri odluci”, dodao je Gejts.
Svi osim predsjednika Amazona Džefa Bezosa trenutno imaju manje novca od Ilona – uključujući samog Gejtsa.
Uprkos nedavnom padu, cijene bitcoina i dalje rastu na godišnjem nivou i to za više od 65%. Taj dramatični nalet aktivira alarm za mnoge na Wall Streetu, podsjećajući neke stratege na prethodne tržišne balone i špekulativne mahnitosti.
“Iako je bitcoin posljednjih mjeseci stekao značajan kredibilitet zbog interesa institucionalnih ulagača, to bi i dalje mogao biti digitalni ekvivalent maniji lala koja je zahvatila Holandiju u 17. vijeku, kada je cijena te biljke lansiralo na astronomske i neodržive maksimume prije njihovog neizbježnog pada”, ocijenila je u ponedjeljak Kristina Hooper, glavna strateškinja u kompaniji Invesco.