Topaz Driller, istraživanje nafte, eni novatech

Stigao Topaz Driller – postrojenje koje će u narednih pola godine bušiti Jadran u potrazi za naftom

Podijeli

Postrojenje koje će da obavi prvo istražno bušenje u podmorju Crne Gore, Topaz Driller, stiglo je na lokaciju u subotu veče oko 19 časova, nakon petodnevnog putovanja od Malte, gdje su vršene finalne pripreme za predstojeće bušenje, saopšteno je iz Uprava za ugljovodonike.

Posada je, kako se dodaje, do subote bila u karantinu u Podgorici i počelo je njihovo ukrcavanje na Topaz Driller.

“Nakon toga, slijedi pozicioniranje platforme i inspekcijski nadzor koji vrši nezavisna revizorska kompanija ADC, sa sjedištem u Aberdinu UK, koja ima 30 godina iskustva u inspekcijama bušećih platformi. Uporedo tokom vršenja inspekcije, na platformu će se dopremati oprema potrebna za bušenje koja se nalazi u Logističkoj bazi u Luci Bar”, navode u Upravi.

Dodaju da će, ukoliko pripremne aktivnosti budu realizovane planiranom dinamikom, prvo istražno bušenje početi u ranije najavljenom roku, 25. marta.

“Planirano je da bušenje prve istražne bušotine, koja se nalazi na 28 kilometara od obale i buši se na dubini od 6.525 metara, traje između 120 i 180 dana, te da će do kraja ove godine biti poznato da li na ovoj lokaciji postoje komercijalna nalazišta ugljovodonika”, naglašavaju u Upravi za ugljovodonike.

Druga istražna bušotina, koja je takođe dio Radnog programa predmetnog ugovora, biće nešto bliža obali, na oko 18 kilometara udaljenosti, i biće znatno plića – ne dublja od 1.500 metara.

Iz Uprave za ugljovodonike podsjećaju da se prvo istražno bušenje realizuje u skladu sa Radnim programom Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodnika sa koncesionarima Eni i Novatek koji je potpisan u septembru 2016. godine.

“Koncesionari Eni i Novatech su, u skladu sa obavezama iz Radnog programa Ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika, izvršili 3D seizmička istraživanja krajem 2018. godine, a tokom 2019. godine izvršena je obrada prikupljenih podataka, kao i geološke i geofizičke studije. Na osnovu obrađenih podataka definisan je prospekt za koji se vrši prvo istražno bušenje. Početkom 2020. godine završeno je geomehaničko ispitivanje tla na mikrolokalitetima, a u cilju utvrđivanja geomehaničkih svojstava morskog dna na kome će biti pozicioniran Topaz Driller”, zaključuju u Upravi.