Prodavnice u CG danas ne rade: Pogledajte u još kojim evropskim državama radnici odmaraju nedjeljom

Podijeli

Danas je neradan dan za većinu trgovaca u Crnoj Gori: Od 20. oktobra 2019. godine, Crna Gora se pridružila grupi zemalja koje su zabranile rad nedjeljom, uz izuzetke. Tada su na snagu stupile izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojima je tadašnja Vlada Crne Gore, pod kormilom premijera Duška Markovića, pokušala da promijeni dugogodišnje kupovne navike građana, a u korist radnika, pretežno radnica u marketima.

Mnoge države Evropske unije su ograničile rad nedjeljom. Pravila su najstroža u Austriji, gdje je potpuno zabranjeno raditi posljednjeg dana u sedmici.

Uz Grčku i Austriju, i Belgija, Kipar, Češka, Francuska, Njemačka, Mađarska, Island, Luksemburg, Holandija, Španija, Poljska i Velika Britanija imaju jasna pravila o tome ko može, a ko ne može da radi nedjeljom.

BBC je ranije pisao da se i u Italiji planira uvođenje zabrane, a to je bilo i jedno od ovogodišnjih predizbornih obećanja. Ekonomisti su izračunali da bi takva odluka zemlju mogla da košta više od deset milijardi eura.

Ostale članice EU uglavnom ne ograničavaju radno vrijeme.

Šta je grčki model?

Grčka je prije nekoliko godina ustanovila nova pravila o radnom vremenu. U ovoj zemlji, uobičajeno radno vrijeme prodavnica u velikim gradovima je od devet ujutru do devet uveče, svim danima osim nedjelje.

Prodavnice u manjim gradovima i prigradskim naseljima rade po smjenama. Ponedjeljkom, srijedom i subotom rade od devet ujutru do tri popodne, dok utorkom, četvrtkom i petkom rade u dvije smjene – od devet ujutru do pola tri popodne, a zatim od pola šest do osam i trideset uveče.

Supermarketi rade od devet ujutru do devet uveče svakog dana osim nedjelje.

Kakva je situacija u regionu?

Iako su i u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj postojale inicijative da se zabrani rad nedjeljom, to je do sada urađeno samo u Crnoj Gori.

Crnogorski trgovci nadaju se da se potrošačke navike mogu brzo promeniti

U Hrvatskoj se o ovom predlogu raspravljalo, ali se nije odlučivalo. Ni u Bosni, kao ni u Srbiji, nije bilo rasprave o ovoj temi, ali su sindikati u obje države tražili promjene, podsjeća BBC.