tv studio, television, televizija

Ko su vlasnici crnogorskih medija: Sprema se još jedno veliko preuzimanje?

Podijeli

Crnogorsku medijsku scenu posljednjih mjeseci karakteriše činjenica da svi iole relevantniji mediji imaju potencijalnog kupca, ocijenio je u razgovoru za Pobjedu izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju (MSS) Ranko Vujović, ističući da bi, u slučaju da su okolnosti normalne, to bio dobar znak kvaliteta i vrijednosti naših medija, ali da je u ovoj situaciji riječ o pokušaju pravljenja monopola u informisanju građana i sferi medija.

Tokom posljednjih nekoliko mjeseci promijenjena je vlasnička struktura u dva elektronska medija u Crnoj Gori. Firma Adria menadžment servisis d.o.o. (Adria Management Services – Adria MS), registrovana u Podgorici još 2012. godine sa, prema posljednjoj promjeni u Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS) od 18. marta, osnivačkim kapitalom stranog porijekla, kupila je 100 odsto vlasništva u hercegnovskom Radiju Jadran koji emituje program, osim u Herceg Novom i na frekvencijama u Tivtu i Budvi, te 70 odsto vlasništva u televiziji A1, bivšoj RTV Atlas koja je bila vlasništvo biznismena Duška Kneževića.

Prema informacijama sa sajta, Adria MS pomaže regionalnim i lokalnim vlastima i organizacijama u Crnoj Gori i okruženju da bolje i uspješnije realizuju ideje i projekte.

“Cilj nam je da, stvaranjem uslova i mogućnosti za dijeljenje rješenja, osiguramo da ulaganja, inovacije i napori u pogledu implementacije projekata, vode ka integrisanom i održivom uticaju na ljude i region”, navodi se na sajtu.

Djeluju, kako se navodi na sajtu, u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Albaniji i Italiji.

Prema podacima CRPS-a, osnivač i izvršni direktor ove firme je izvjesni Bratislav Stoiljković, o kojem se malo zna.

Uoči lokalnih izbora u Nikšiću, koji su održani 14. marta ove godine, u izvještajima srpskih medija o incidentu u kojem je policija pretresala automobile u kojima je sa srpskim državljanima – rukometašom Vladom Mandićem i izvjesnim Acom Jokićem, između ostalih bio i poslanik Demokratskog fronta Milo Božović, Stoiljković se pominje kao “prijatelj Nove srpske demokratije” Andrije Mandića.

To nije obećavajući razvoj, komentariše Vujović, jer su raznovrsnost medija i informacija od presudne važnosti za razvoj demokratije u bilo kom društvu, a posebno u jednoj maloj državi kakva je Crna Gora.

“Uniformisanost informacija i medija imaće kao posljedicu selektivno, jednostrano i neobjektivno izvještavanje medija. Primjeri koje ste pomenuli svjedoče upravo o tim tendencijama. Pored TV A1 i Radio Jadrana treba dodati i promjenu menadžmenta i uređivačke politike u TV Prva koja je sada bliska dijelu vladajuće koalicije. Takođe su u toku pregovori o još jednoj velikoj kupovini, koji, ako se ostvari, imaće za posljedicu dalje urušavanje medijskog pluralizma u Crnoj Gori “, kazao je Vujović.

On podsjeća da je u doba prethodne vlasti pluralizam medija bio nešto što su hvalili svi međunarodni izvještaji i dodaje da su u tom vremenu najdominantniji bili upravo opozicioni mediji što je davalo veliki kvalitet i medijima i informisanju građana.

Medijski monopoli su opasni, tvrdi Vujović i objašnjava da su prijetnja koja može ugroziti neke demokratske tekovine koje je Crna Gora teško dosegla.

“Sve to je ukupno svakako loše za našu medijsku scenu. Ulazak TV Pinka prije dvadeset godina jeste bio problematičan sa zakonske strane, ali se ipak radilo o samo jednom mediju koji je podržao ondašnju vlast. Teško je porediti vrijeme od prije dvadeset godina sa ovim danas jer su okolnosti potpuno drugačije. Pored uticaja koji se stiču kupovinom medija, vi danas kroz kablovske sisteme imate dominantan uticaj i drugih medija koji dolaze, posebno iz Srbije, tako da je medijska situacija dodatno usložnjena “, kazao je Vujović.

Prema njegovim riječima, biće veoma teško odbraniti pluralizam koji smo do skoro imali, posebno imajući u vidu ekonomske posljedice epidemije koronavirusa koja je sve medije dovela u nezavidan finansijski položaj, a takođe se kasni i sa osnivanjem fonda koji je upravo trebao da pomogne pluralizam medija u Crnoj Gori.