Bankarski sektor i proizvodnja zlata troše više struje nego kriptovalute
Poslije istraživanja koje je pokazalo da su kriptovalute ogromni potrošači električne energije, stigla je i studija prema kojoj tradicionalne banke i proizvodnja zlata troše više struje nego rudarenje kriptovaluta i transakcije njima.
Prošle nedjelje bitcoin je na tržištu doživio debakl pošto je Ilon Mask objavio da se njegovi Tesla automobili ipak neće kupovati ovom kriptovalutom, kao što je prvobitno najavljeno. Kao razlog za takvu odluku naveo je uticaj bitcoina na životnu sredinu, odnosno njegovu veliku potrošnju električne energije, što nije u skladu sa principima koje zastupa američki milijarder.
Potom je kriptokompanija Galaxy Digital objavila svoj izvještaj prema kojem su banke i proizvođači zlata mnogo veći potrošači električne energije nego kriptovalute.
Prema tim podacima, bitcoin na godišnjem nivou ukupno troši 113,89 teravatsati električne energije, što za rudarenje, što za ostale računarske operacije potrebne za transakcije ovom kriptovalutom. Ova količina struje je bar dvostruko manja od one koju troši bankarski sistem čija potrošnja je procijenjena na 263,72 teravatsati.
Galaxy Digital dodaje da je potrošnja energije za kriptovalute transparentna i da se veoma jednostavno može utvrditi, dok je to u slučaju banaka mnogo komplikovanije. Ova kompanija je do podataka o potrošnji bankarskog sektora došla prikupljajući i sabirajući statistiku iz centara podataka banaka, bankomata i centara za mreže preko kojih rade kartice.
Prema njenim podacima, industrija zlata na godišnjem nivou potroši 240,61 teravatsati električne energije. Ni do ovih podataka nije bilo jednostavno doći, pa je kriptokompanija računala potrošnju energije za proizvodnju zlata na osnovu procjena o emisiji štetnih gasova koju objavljuje Svjetski savjet za zlato. Međutim, kako kažu, to vjerovatno nijesu sveobuhvatni podaci, pa postoji mogućnost da proizvodnja zlata troši i više električne energije od ove procjene.
Biznis i finansije / Investitor