Globalna je kriza, a milijarderi sve bogatiji: Rekorderi – Švajcarci

Podijeli

Nijedna kriza nikad nije toliko zaoštrila razlike između prebogatih i siromašnih kao ova, pandemijska.

Više od pet miliona novih milionera pojavilo se lane u svijetu, uprkos ekonomskoj havariji koju je uzrokovalo zatvaranje tržišta zbog koronavirusa, a milijarderi su povećali vrijednost svoje imovine za čak 27 odsto.

Trećina novih bogataša dolazi is SAD. Udio od 10 odsto najbogatijih rastao je za 0,9 procenata, udio jedan odsto najbogatijih za 1,1 procenat, a Džini indeks koji mjeri nejednakost u visini dohotka za 0,6 bodova.

Porast nejednakosti je, uz 2014, u 2020. bio najveći od bilo koje godine u ovom vijeku. To su podaci novog Izvještaja o globalnom bogatstvu koje su izradili analitičari Credit Suisse-a.

Izvještaj je pokazao da se broj milionera povećao za 5,2 miliona, pa ih sada ima 56,1 milion u svijetu, udio im je porastao za oko 1,1 odsto odraslih, piše Večernji list a prenosi B92.

Istovremeno, oko 2,9 milijardi ljudi, oko 55 odsto odraslih, ima imovinu manju od 10.000 dolara.

Na rast pogatstva najbogatijih uticale su najviše ekonomske politike, ponajviše politika jeftinog novca centralnih banaka (niske kamate) koja se onda odrazila i na cijene akcija na tržištu kapitala, kao i na cijene nekretnina, a to su glavni parametri koje ekonomisti uzimaju u obzir kod procjene bogatstva.

Rekorder Švajcarska

Sve to, uključujući intervencije država za nadoknađivanje dohodaka, plaćeno je rastom javnog duga koji se negdje povećao i za 20 postotnih bodova u odnosu na BDP.

U ovim nesigurnim vremenima kreiranje bogatstva pokazalo se potpuno imunim na izazove s kojima se suočavao ostatak svijeta, uglavnom zbog akcija centralnih banaka i vlada.

Ukupno svjetsko bogatstvo je, ironično, raslo oko 7,4 odsto, a bogatstvo po odrasloj osobi šest odsto te dosegnulo rekordan iznos od 79.952 dolara u Švajcarskoj. Pritom zemlje koje su najviše pogođene pandemijom nijesu uopšte loše prošle u stvaranju bogatstva.

“Pandemija je imala akutni kratkoročni uticaj na globalna tržišta koji je u velikoj mjeri poništen do kraja juna 2020. Globalno bogatstvo ne samo da se održalo stabilnim pred takvim previranjima, nego se zapravo brzo povećavalo u drugoj polovini godine”, prokomentarisao je Entoni Šoroks, ekonomista Credit Suisse-a, autor izvještaja koji smatra da će se s vremenom, s rastom kamata, vrijednost imovine korigovati naniže.

Uticala i depresijacija

U 20 godina broj ljudi s imovinom vrijednom između 10.000 i 100.000 američkih dolara povećao se više nego triput, sa 507 miliona u 2000. na 1,7 milijardi sredinom 2020, najviše u zemljama u razvoju poput Kine.

Istovremeno, bogatstvo onih koji imaju imovinu vrijednu najmanje milion dolara uvećalo se gotovo četiri puta, na 191,6 milijardi američkih dolara, dok je njihov udio u globalnom bogatstvu porastao sa oko 35 na 46 odsto.

Među pojedinačnim zemljama, najveća je dobitnica Švajcarska u kojoj se najviše povećalo bogatstvo po odrasloj osobi, na rekordnih 79.729 dolara, druga je Australija sa 65.695 dolara; u Belgiji i Švedskoj cifra takođe premašuje 50.000 dolara, a u Njemačkoj, Holandiji i SAD je veća od 40.000 dolara.

Dok su u tim zemljama na rast vrijednosti imovine uticale cijene nekretnina i akcija, u Brazilu, Čileu i Rusiji depresijacija valute uticala je na pad vrijednosti bogatstva po osobi, ali za manje od 10.000 dolara.

Najgore je prošao Hong Kong sa padom od 26.419 dolara, a nakon njega Ujedinjeni Arapski Emirati sa 18.540 dolara te Saudijska Arabija s nešto nižom cifrom.