Fijasko pregovora, cijene nafte na trogodišnjem maksimumu
Cijene nafte su skočile na najviši nivo u skoro tri godine nakon što su razgovori Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika odloženi na neodređeno vrijeme, jer grupa nije uspjela da postigne dogovor o proizvodnoj politici od avgusta nadalje.
Fjučersi američke sirove nafte WTI porasli su za 1,56 posto ili za 1,17 dolara, na 76,33 dolara za barel, što je njihov najviši nivo od oktobra 2018. Međunarodno cjenovna referenca na tržištu “crnog zlata”, sjeveronomorska nafta Brent, ojačala je za 1,2 procenta ili za 93 centa, na 77,10 dolara po barelu, izvještava CNBC a prenosi Tanjug.
Razgovori između članica OPEC-a i njihovih saveznika, grupa popularno nazvana OPEC+, počeli su prošle sedmice kako bi se utvrdila proizvodna politika do kraja godine.
Grupa je u petak glasala o predlogu da se svakog mjeseca od avgusta do decembra podižu isporuke tržištu za 400.000 barela dnevno, što bi rezultiralo ukupnim povećanjem ponude za dva miliona barela dnevno do kraja godine. Učesnici sastanka su takođe predložili da se sporazum o ograničenju proizvodnje produži do kraja 2022.
Ujedinjeni Arapski Emirati su, međutim, odbili ove predloge, pa je dogovoreno da se pregovori nastave u ponedjeljak, u nastojanju da se postigne konsenzus, ali je na kraju sastanak otkazan.
“Datum sljedećeg sastanka biće utvrđen u dogledno vrijeme”, izjavio je generalni sekretar OPEC-a Mohamed Barkindo.
Grupa OPEC+ je preduzela istorijske mjere u aprilu 2020. godine, smanjujući proizvodnju za skoro 10 miliona barela dnevno s ciljem da podrži cijene jer je zbog pandemije COVID-19 tražnja za naftnim derivatima naglo pala.
Od tada, grupa je postepeno povećavala isporuke barela na tržište i sastajala se gotovo svakog mjeseca kako bi razmatrala politiku proizvodnje.
“Predlog koji je iznijet na sastanku za nas nije bio dobar”, rekao je u nedjelju ministar energetike i infrastrukture UAE Suhail Al Mazrui za CNBC. Dodao je da će zemlja podržati kratkoročno povećanje ponude, ali da želi bolje uslove da bi se sporazum o ograničenju pumpanja produžio do 2022. godine.
Maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori usklađuju se svakog drugog utorka, pa bi dalje povećanje cijene nafte na međunarodnim tržištima moglo dovesti do novih poskupljenja.