Eurozona izašla iz recesije, američki BDP na nivou prije krize
Prošle sedmice objavljeni su podaci koji su pokazali da se najveće svjetske ekonomije stabilno oporavljaju od koronakrize, pri čemu je ekonomija eurozone u drugom kvartalu izašla iz recesije, dok je američka dosegnula nivoe od prije pandemije.
Prema podacima Eurostata, ekonomija eurozone porasla je u drugom tromjesečju 2 odsto u odnosu na prethodni kvartal, čime je izašlo iz tzv. recesije s dvostrukim dnom, s obzirom da je pala u prethodna dva tromjesečja, prenose agencije.
Izvještaj evropskog statističkog zavoda pokazao je i da su porasle ekonomije svih 19 država tog bloka. U Italiji i Španiji, dvjema zemljama čije su ekonomije teško uzdrmane pandemijom, stopa rasta približila se nivou od 3 odsto.
U Austriji i Portugalu zabilježen je još snažniji oporavak, pri čemu je ova druga zemlja izvijestila da joj je ekonomija porasla za 4,9 odsto.
Dvije najveće ekonomije eurozone ostvarile su umjereniji rast, Njemačka za 1,5, a Francuska za 0,9 odsto.
Uprkos tome, ekonomija eurozone i dalje je oko 3 posto ispod svog nivoa prije pandemije krajem 2019. godine. No, uskoro bi ga mogla dosegnuti, javlja Hina.
„Očekujemo još jedan snažan rast BDP-a eurozone u trećem kvartalu, što bi dovelo ekonomiju blizu, ali i dalje ispod nivoa od prije pandemije”, kazao je Andrew Kenningham, glavni ekonomista za Evrropu u Capital Economicsu.
Američke je ekonomija, pak, dosegnula nivo od prije pandemije. Zahvaljujući ogromnim fiskalnim i monetarnim podsticajima, u drugom kvartalu američka privreda porasla je po anualiziranoj stopi od 6,5 odsto, pa je bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a dosegnuo 19.400 milijardi dolara, dok je u posljednjem kvartalu 2019. iznosio 19.200 milijardi.