Kako je fiskalizacija uvela QR kodove u široku upotrebu
Nova fiskalizacija uvela je QR kodove u široku upotrebu. Sada svaki račun na dnu ima kod i on vodi na sajt Poreske uprave gdje se mogu provjeriti stavke na računu i da li je sve u redu.
Do ovoga momenta većina građana nije znala što su QR kodovi, čemu služe i kako da se dobije informacija iz njih.
QR kodove pronalazimo na raznim vrstama štampanog materijala, od vizit karti, plakata, flajera, časopisa, kataloga do bilborda i dnevne štampe. Veoma korisna mogućnost upotrebe ove tehnologije je kod izrade vizit karti, gde se skeniranjem QR koda, podaci o telefonskim brojevima i adresama mogu prenijeti direktno u imenik telefona i uštedjeti vrijeme na ručnom prekucavanju podataka, piše Pobjeda.
Korona virus je svakako imao uticaj na bržu ekspanziju korišćenja ove tehnologije. Sve više su primjetne upotrebe QR koda u ugostiteljskim objektima u Crnoj Gori, što se pokazalo kao dobra reakcija na cjelokupnu epidemiološku situaciju.
Kako je Pobjedi kazao osnivač ICT Cortexa i IT kompanije Codingo Ivan Radunović neke sistematske upotrebe QR kodova do procesa nove fiskalizacije nije bilo iako je upotreba u svijetu počela prije četvrt vijeka.
“Postojali su pojedinačni slučajevi kampanja u kojima su oni korišteni, kao linkovi ka web katalozima i sl. Nijesmo imali primjenu u procesima plaćanja i slanja sredstava za šta se ovi kodovi najviše koriste u Aziji”, kazao je Radunović.
Podsjeća da počeci QR koda sežu prije više od 25 godina i prvo su se pojavili kao način da se u fabrikama na proizvodnim trakama brzo očitaju informacije.
“Najveća upotreba je u Kini gdje je odavno postao nezaobilazan za sisteme plaćanja”, kaže Radunović.
Po njegovim riječima svakako će otvoriti nove mogućnosti za lokalnu privredu jer su građani postali svjesni te tehnologije.
“Očekujem da će se pojačati njegova primjena, jer je to standardizovan sistem za vizuelno prenošenje informacija. Očekujem da počnu češće da se pojavljuju na reklamnim panoima, bilbordima, u maloprodajnim objektima, svuda gdje to ima smisla”, kazao je Radunović.
Ova tehnologija postoji od 1990-ih. Oni su u suštini vrsta koda koji sadrži informacije u obliku koji drugi hardver i softver mogu da razumiju. Na isti način na koji prodavnica provjerava bar kodove da bi identifikovala cijene različite robe, možete skenirati QR kod da biste pokrenuli web lokaciju, registrovali se kod ljekara, prijavili se za uslugu, dobili Wi-Fi lozinku ili instalirali aplikaciju.
QR kod je prisutan i u potvrdama o vakcinaciji koje izdaje Instituta za javno zdravlje, putem kojeg se brzo i jednostavno provjerava da li je nosilac potvrde zaista vakcinisan ili je odradio PCR test na virus kovid 19.