Istanbul, Turkey

Turske startap kompanije novi hit na svjetskom tržištu

Podijeli

Turski startap projekti primili su oko 1,3 milijardi dolara ulaganja u prvoj polovini godine, a kompanije Dream Games i Hepsiburada pridružili su se milijardu i više vrijednim kompanijama Peak, Getir i Trendiol. Turski projekti privukli su u drugom kvartalu ove godine 746 miliona dolara kroz 63 ugovora.

Tako je ukupan iznos ulaganja u prvoj polovini godine dostigao oko 1,3 milijarde dolara kroz 129 ugovora. Startap projekat za mobilne igrice Dream Games privukao je u junu 155 miliona dolara, što je najveća investicija te vrste u Turskoj, piše Daily Sabah a prenosi Biznis.rs. Turska je u drugom kvartalu dobila više investicija nego Finska, Norveška, Austrija, Danska, Irska, Italija, Belgija i Poljska.

Uspješni startap projekti igrica za mobilne telefone u Turskoj podstakli su ulaganja investitora, što pokazuju podaci za prvih sedam mjeseci tekuće godine o ulaganju rekordnih 224 miliona dolara u oko 30 novih poduhvata. Uspješni debitantski poduhvati turskih kompanija za igre na sreću Peak i Rollic u 2020. godini ohrabrili su preduzetnike i učvrstili povjerenje investitora.

Kompanija Peak iz Istanbula postala je prvi “jednorog“ (naziv za startap projekte koji dostignu vrijednost od milijardu dolara) u Turskoj, a proizvođač igrica Rollic takođe je ostvario veoma zapažen uspeh za samo 18 mjeseci. Ovaj trend podstakao je formiranje zajedničkih fondova fokusiranih na igrice, poput WePlay Ventures.

Investitori, startap kompanije i lovci na talente okupili su se prošle nedelje u Istanbulu na događaju koji su zajedno organizovali Startups.watch i Google. Peak Games pokrenuli su projekat Dream Games koji je privukao više od 200 miliona investicija.

Prema pisanju Financial Timesa, najzanimljivije nove ideje u Internet trgovini ove godine počele su u Istanbulu, a ne u Silicijumskoj dolini. Tehnološki investitori uložili su ove godine milijarde dolara na početnike u Turskoj, a jedan od pionira industrije Getir, sada se procjenjuje na 7,5 milijardi dolara.

Rast vrijednosti kompanije Getir, koja je osnovana 2018. godine, u prošloj godini dio je velikog pomaka u turskoj tehnološkoj industriji. Od prošloga ljeta, turske tehnološke kompanije, uključujući platforme za e-trgovinu Trendyol i Hepsiburada, kao i Peak Games i Dream Games, ostvarile su vrijednosti veće od milijardu dolara.

Kompanija Hepsiburada saopštila je da je tursko tržite e-trgovine na prekretnici. Ono trenutno vrijedi 4,4 milijarde dolara, nakon prve javne ponude Nasdaqu prošlog mjeseca. Hepsiburada osnovana je 2000. godine, a internet prodaja u Turkoj porasla je sa 3,5 na 10 odsto tokom pandemije.

Zbog naglih ulaganja Istanbul se našao na tehnološkoj mapi, poput evropskih grupa u Londonu, Parizu i Berlini, ali je uspjeh rezultat višegodišnjeg truda. Planska aktivnost je započela prije 10 godina, navode investitori. Trenutno vrijedan oko 16,5 milijardi dolara i u većinskom vlasništvu Alibabe, Trendyol je pokrenut 2010. godine.

Lokalni e-trgovci na malo uspjeli su da napreduju, djelimično i zbog toga što su se globalni giganti poput kompanija Amazon i eBay suočili sa problemima poslovanja na turskom tržištu nakon što je 2016. godine ukinut servis za plaćanje PayPal i kada su turske vlasti odredile drakonske kazne za Twitter i Facebook. Kao rezultat toga, domaće kompanije su napredovale i na kraju su postale dovoljno velike da privuku međunarodnu pažnju. Trendyol i Peak postale su nešto što stručnjaci opisuju kao “univerziteti“ za inženjere.