hong kong, kids

Hongkong, grad iz koga se odlazi

Podijeli

Skoro 90.000 stanovnika napustilo je Hongkong u godini nakon uvođenja zakona o nacionalnoj bezbjednosti, što je dovelo do pada broja žitelja za 1,2 odsto.

Pad na 7,39 miliona stanovnika najveći je otkad je lokalna zajednica registrovala prve znakove opadanja sredinom 2020. godine, za 0,3 odsto na godišnjem nivou.

Prije toga postojao je stabilan rast od sredine 2003. godine sa stopom povećanja od 0,2 do 1,1 odsto godišnje, a do sredine prošle godine broj stanovnika je porastao na 7,5 miliona, piše Biznis.rs. Vlada Hong Konga saopštila je da se broj stanovnika koji napuštaju grad “konceptualno razlikuje“ od emigracije, jer su neki otišli zbog posla i studiranja.

Vlada je takođe objasnila pad broja stanovnika strogim mjerama granične kontrole i karantina usljed pandemije koronavirusa, što je rezultiralo manjim prilivom ljudi. Nezavisni eksperti tvrde da je trend “alarmantan“ i da je smanjenje populacije prouzrokovano ne samo naglim povećanjem migracije, nego i niskim natalitetom.

Prema zvaničnim podacima, u gradu je od sredine prošle godine do ove godine preminulo 50.400 osoba, dok je rođeno 38.500. Od sredine 2019. do sredine prošle godine neto migracija stanovnika grada bila je 20.900, dok je priliv novih stanovnika iznosio 22.100. Tokom proteklih godinu dana iz Hong Konga se odselilo 89.200 stanovnika, a došlo je 13.900 novih.

Analitičari ocjenjuju da su mnogi zabrinuti zbog promjene u slobodi govora, kao i promjene obrazovnog sistema, dok su crvene linije nejasne. Najnoviji izvještaj Uprave za šeme obaveznih fondova predviđa da je ukupan iznos prijevremenih povlačenja sredstava na osnovu trajnog odlaska iz Hongkonga prošle godine dostigao 850 miliona dolara. To je za 27 odsto više nego u prethodnoj finansijskoj godini.

Gradska vlada je objasnila da je Hongkong kao međunarodni grad oduvijek imao mobilno stanovništvo. U izvještaju tamošnjeg sekretarijata za popis i statistiku prošlog septembra, navedeno je da se očekuje da će broj stanovnika za 50 godina biti oko 7,35 miliona, pri čemu će 40 odsto žitelja biti starije osobe.

Posljednje smanjenje broja stanovnika predstavlja najveći pad od kada je grad počeo da vodi uporednu evidenciju 1961. godine i došao je u periodu intenzivnih političkih previranja, prenosi ABC Net. Hong Kong je zadržao nisku stopu zaraze od koronavirusa zatvarajući se za nerezidente u većem periodu pandemije, ali je praktično blokirao turizam i otežao kretanje građanima.

Mediji opisuju dirljive i česte oproštaje na aerodromima tokom proljeća i ljeta ove godine, navodeći da je u julu u prosjeku oko 1.500 građana trajno odlazilo iz grada, najviše u Veliku Britaniju, dok je u prvoj polovini godine prosjek bio 800.

Peking je nizom izmjena zakona pojačao uticaj u Hongkongu u cilju postepenog ukidanja autonomije. Stanovništvo Hongkonga je 95 odsto kinesko, a grad je bio pod britanskom upravom od 1841. do 1997. godine.