Da li znate ko je prvi uveo radno vrijeme od 9 do 5?
Radni dan koji traje od 9 do 17 časova uveo je američki auto gigant “Ford Motor Company”.
Ovo radno vrijeme je postalo zakonski standard u Americi još 1938. godine, a kao pokušaj da se obuzda eksploatacija radnika u fabrikama, piše Blic.
Advokati u Americi su potom pedesetih godina uveli “plaćanje po satu” kako bi naplatili vrijeme provedeno sa klijentima i vrlo brzo je pristup “vrijeme je novac” postao prihvaćen i u drugim industrijama.
Gotovo sve značajne promjene radnog vremena i uslova rada uslovljeni su značajnim istorijskim događajima. Otpočele su od industrijske revolucije tokom XIX vijeka, naredni događaj kao vododjelnica za radništvo bio je Drugi svjetski rat, nakon čega žene otpočinju da rade i privređuju.
Posljednji značajan događaj bile su devedesete, kao početak računarske revolucije i konačno danas – pandemija COVID.
Vrijeme je prolazilo, radne navike se, dakle i jesu i nijesu mnogo mijenjale, ali je pandemija učinila da se mnoge kompanije brzinom munje preorjentišu na hibridni model.
Hibridni model rada jeste organizacija poslovanja koju čini kombinacija rada u kancelariji i rada na daljinu. Zaposleni imaju mogućnost da biraju kada rade od kuće, a kada iz kancelarije. Ne postoji jedan hibridni model koji odgovara svima, već svaka kompanija razvija hibridni model zasnovan na sopstvenim potrebama i potrebama svakog zaposlenog pojedinačno.
Većina radnika smatra da hibridni način rada pogoduje njihovim potrebama i pravima. Sve je više kompanija koje razmatraju nastavak hibridnog načina rada i nakon pandemije. Samo na LinkedIn-u je broj oglasa za poslove koji uključuju rad na daljinu porastao je pet puta.