Abazović: Crna Gora dobija “anti-mafija” zakon
Vlada Crne Gore pripremila je zakon o porijeklu imovine, kojim je predviđeno oduzimanje imovine stečene nezakonitim aktivnostima, rekao je vicepremijer Dritan Abazović.
“U pitanju je sistemski zakon koji je u svijetu poznat i kao ‘anti-mafija zakon'” koji će značajno doprinijeti borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori”, kazao je Abazović na konferenciji za novinare koja je u toku.
Kazao je da je u pitanju prvi zakon ovakve prirode, “vrlo ambiciozan i da se konačno stane na kraj nelegalnom bogaćenju bilo funkcionera, bilo kriminalaca”.
On očekuje podršku svih 81 poslanika u crnogorskom parlamentu.
Savjetnik potpredsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć kazao je da to nije inkvizitorski zakon.
“Ovo je model koji garantuje stvaranje sistema kojim će se efikasno utvrđivati imovina koja je nezakonito stečena i kroz sudski postupak oduzimati, ako se ne utvrdi da je zakonito stečena”, naveo je Šoć.
Ističe i da je bilo važno izbjeći populizam i rješenja koja bi lijepo zvučala, ali ne bi bila primjenjiva.
“Uvjereni smo da će ovaj zakon uz pravilnu primjenu pokazati efikasnost”, naveo je Šoć.
Slijedi javna rasprava
Državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić rekao je da očekuje da na javnoj raspravi dobiju predloge koje će razmatrati i inkorporirati.
“Savjet Evrope daje nam podršku u ovom projektu. Eksperti iz Britanije, Njemačke i Italije takođe će dati. Srce mehanizma biće inkorporirano u već postojeći Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djeltanošću. Biće promijenjeno ime zakona. Irska je rodonačelnik in rem modela. Crnogorski model će biti moćan model protiv korupcije i daće ozbiljne rezultate”, istakao je Marić.
On je dodao da je osnovni cilj oduzimanje imovine radi sprečavanja vršenja krivičnih djela.
“Biće dovoljan osnov sumnje za otvaranje izviđaja. Tužilac će formirati finansijske timove koji će ispitivati imovinu. Ako se utvrdi da je prikupljeno dovoljno dokaza u vezi neke imovine, njen imalac će morati da da izjavu. Onda se sačinjava izvještaj i pokreće građanski postupak za oduzimanje nezakonito stečene imovine. Teret dokazivanja je na onom ko je nezakonito stekao imovinu. Ako ne dokaže, ona ide Upravi za imovinu. Kada se pokrene finansijska istraga, imovina će biti zamrznuta. Presuda u građanskom postupku neće zavisiti od presude u krivično”, kazao je Marić.
Odović: Nije samo imovina problem, već i neprijavljeni dohodak
Državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja (MFSS) Janko Odović je rekao da s obzirom da je pojava kriminala i korupcije složena, Vlada je nastupila jedinstveno i donosi set zakona.
“Imovina nije samo problem, već i neprijavljeni dohodak. Imaćemo dva dodatna mehanizma koja ćemo moći da primjenjujemo. Ako se na sudu utvrdi porijeklo imovine, tada stupa na scenu klasični poreski postupak, kojim se utvrđuje je li imovina prijavljena i oporezovana u skladu sa zakonom. Vlada je pristupila izmjenama drugih zakona, kao što je Zakon o poreskoj administraciji, koji još nije razmatran u parlamentu. Davaće se ovlašćenje poreskom organu da od svih pravnih i fizičkih lica može tražiti podatke koji mogu poslužiti za utvrđivanje toga koju imovinu neko lice posjeduje”, istakao je Odović.
On je dodao da se ujedno, zakonom daje ovlašćenje da se utvrđuje poreska obaveza na neprijavljeni prihod.
“Ovlašćenje za procjenu vrijednosti imovine imaće poreski inspektor. Imovina fizičkih lica koja se nalazi u inostranstvu moći će da bude procijenjena i na pretpostavljeni dohodak kojim je stečena, taj dohodak bude oporezovan po stopi od 80 odsto”, rekao je Odović.