Zašto Hong Kong gradi stanove veličine 12 kvadrata?
Život Maxa Leeja, 26-godišnjeg ljekara iz Hong Konga u njegovoj garsonjeri vrti se oko kreveta. To je prvo što se ugleda kad se uđe u njegov stan. Ne samo da u krevetu spava i gleda televiziju već i proučava medicinsku literaturu kada nije u bolnici. Njegov laptop je smješten na uskom radnom stolu.
Lee je odabrao ovaj prostor od 20,5 kvadratnih metara u visokoj ostakljenoj zgradi u živahnom središtu Kowloona kako bi sebi mogao priuštiti boravak u centru grada. “U redu je živjeti ovdje sam, ali kad dođe moja djevojka, velika je gužva”, kaže Lee za Bloomberg.
Mikrostan je jednokrevetna soba
Leejev životni prostor može se činiti neobično malenim, ali stambena jedinica u kojoj živi zapravo je sve češća – mikrostan. U Hong Kongu ima oko 8.500 ovih sićušnih stambenih jedinica, što je na vrhuncu izgradnje 2019. godine predstavljalo sedam odsto ukupne gradnje. U svim blistavim novim stambenim tornjevima u Hong Kongu vjerovatno ima ljudi naguranih u ovakve stanove.
Daleko od romantizovanog američkog “pokreta malenih kuća”, ovo su jednokrevetne sobe, s dovoljno mjesta samo za krevet, ormarić, malenu kupaonicu i čajnu kuhinju. Prodaju se kao “pristupačne kuće”.
Status Hong Konga kao jednog od najgušće naseljenih gradova na svijetu i najmanje pristupačnog potiče tržište ovakvih stanova. Prema vladinim podacima, kritični nedostatak stambenog prostora uzrokovao je porast cijena kuća za 187 odsto od 2010. do 2019. godine. Sada prosječne cijene kuća premašuju 1.3 miliona dolara i to u gradu u kojem je minimalna plata samo 4.82 dolara na sat.
Čak i kvalifikovani radnik u Hong Kongu mora raditi 21 godinu da bi priuštio prosječan stan od 60 kvadratnih metara u blizini centra grada, što je najduži takav period na svijetu. Cijene ostaju na gotovo rekordnim nivoima uprkos pandemiji covida-19, prenosi Index.hr.
Ima ih i veličine 12 kvadrata
Mikrostanovi, koji koštaju upola manje od prosječne kuće, nude pristup najnižoj ljestvici nekretnina. Najmanji od ovih prostora, na 12 kvadrata, poznati kao nanostanovi, manji su od većine automobila i njihovih parkirnih mjesta. Zgrade kao što je One Prestige, izgrađene 2018. na hongkonškom ostrvu North Pointu, služe ne samo prinovama za tržištu nekretnina već i kupcima koji već imaju nekretninu iz kontinentalne Kine i drugih mjesta. Stanovi u rasponu od 15 do 27 kvadratnih metara trenutno koštaju od 800.000 do milion dolara.
Građevinski investitori odgovorili su na potražnju za pristupačnijim stambenim prostorom sve više dijeleći prostor na sve manje jedinice, što je trend koji je krenuo 2015. godine nakon što je vlada popustila propise koji zahtijevaju prirodno svjetlo i ventilaciju. Prije su propisi o protivpožarnoj sigurnosti zahtijevali da se kuhinje odvoje zidom i da imaju vlastiti prozor, što je obavezivalo investitore da ugrade unutrašnje prozore u dvorišta ili zidne otvore kako bi odvojene kuhinje imale svjetlo i protok vazduha.
Promijenjeni propisi dopuštali su otvorene kuhinje, osvijetljene jednim prozorom na suprotnom kraju jedinice. Tako su se počele graditi uske stambene jedinice okrenute prema jedinom hodniku, s čajnom kuhinjom blizu vrata.
Rezultat je čajna kuhinja koja izgleda poput hotelskog minibara, s jednostavnim dodatkom električne ploče za kuvanje ili plamenika. Možda postoji ugrađena mikrotalasna pećnica, ali nikad prava rerna. A kupatilo može, ali i ne mora imati tuš-kabinu; ponekad je tuš jednostavno iznad wc-školjke.
Pomak prema manjim stanovima ipak prethodi promjenama regulacije. Odražava jedinstvenu geografiju i neobičnu istoriju Hong Konga, kao i labavo regulisani kapitalistički sistem naslijeđen iz vremena dana dok je bio britanska kolonija.
Cijeli tekst čitajte na Indexu