Brzi pregled: Zašto je berza u Ljubljani i dalje najatraktivnija u regionu
Uprkos tome što je slovenačko tržište kapitala ili indeks SBITOP, zajedno s isplatama dividendi, do sada ove godine bilježio povrat od 42 odsto, i dalje je jeftiniji u odnosu na poslovanje domaćih i poredivih kompanija u regionu.
Dionice Krke, Zavarovalnice Triglav, Zavarovalnice grupe Sava, NLB-a i Cinkarne Celje sve su jeftinije od prosjeka poredivih kompanija u njihovim djelatnostima, piše Ilirika a prenosi SEEbiz.
Na domaćem tržištu iza nas je izvrsna sezona objavljivanja devetomjesečnih poslovnih rezultata velikih kompanija koje se kotiraju na Ljubljanskoj berzi. Ovu izvještajnu sezonu obilježilo je poboljšanje poslovanja. Kompanije premašuju svoje planove za 2021, a neke popravljaju svoje prognoze za iduće godine.
Ako se fokusiramo na treći kvartal ove godine, vidimo da su kompanije uključene u SBITOP indeks povećale prihode 28 odsto, a dobit 53 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Dobit je najviše povećala Cinkarna Celje, dok je prihode najviše povećao Petrol. Cinkarna Celje u trećem je prošlogodišnjem tromjesečju ostvarila dobit od 3,85 miliona eura, a u trećem ovogodišnjem 10,34 miliona eura. Petrol je u trećem tromjesečju prošle godine zabilježio prihod od 758 miliona eura, a ove godine 1,23 milijarde eura. Na nivou prihoda Petrol je takođe premašio prihode iz razdoblja prije epidemije kada je u trećem tromjesečju 2019. zabilježio prihod od 1,14 milijardi eura uz vrlo sličnu EBITDA maržu.
Grupa Petrol u svojoj strategiji za razdoblje 2021.-2025. navodi da za 2025. očekuje EBITDA od 336 miliona eura i neto dobit od 180 miliona eura. Poređenja radi, EBITDA Petrola u 2019. iznosila je 197 miliona eura, dok je neto dobit iznosila 105,2 miliona eura. Prošle godine Petrol je iz ove dobiti isplatio dividendu od 22 eura po dionici. Koliko će to biti 2026. i šta to znači za cijenu dionice ako se strategija izdrži? Naravno, i domaća vlasnička ulaganja su rizična i ne mogu se porediti s depozitima u bankama, ali ipak „vijenac“ domaćih vlasničkih ulaganja u razdoblju negativnih kamatnih stopa, bankovnih nameta i većeg rasta gotovo svih cijena nudi određeni nivo “skloništa” od njihovog dobrog poslovanja.
U ovaj “vijenac” kompanija sada svakako pripadaju Krka, NLB, Cinkarna Celje, Petrol, Telekom Slovenije, Zavarovalnica Triglav i Sava Re.
U skladu s ovogodišnjim poboljšanjem poslovanja, očekuje se da će slovenački “vijenac” ostvariti još veće dividende nego lani, kada im je prinos na dividende bio oko pet odsto. Treba napomenuti da ove kompanije posljednjih godina imaju tipično stabilnu politiku dividende, gdje u nekim slučajevima nije bilo odstupanja izvan intervencije regulatora. Ukratko, s obzirom na poslovne rezultate i poslovne prognoze, možemo ostati optimistični po pitanju slovenačkih dionica ili “investicionog vijenca”.