euro, money, salary, wage

Pritisak bankara urodio plodom: Vlada odustala od poreza na podizanje gotovine s poslovnih računa

Podijeli

Vlada je nedavno povukla iz skupštinske procedure Predlog zakona o porezu na podizanje gotovog novca sa poslovnog računa na inicijativu ministra finansija Milojka Spajića, iako se taj zakonski akt i dalje nalazi na sajtu Skupštine Crne Gore kao tačka dnevnog reda sjednice koja je u toku.

“Povlačenje je bilo neophodno radi dodatnih usaglašavanja predloženog zakonskog rješenja”, objasnio je premijer Zdravko Krivokapić u dopisu Skupštini.

Ministarstvo finansija je ranije najavilo predlog Zakona o porezu na podizanje gotovog novca i prenosu novčanih sredstava sa poslovnog na sapstveni račun za pravna lica, preduzetnike i fizička lica koja obavljaju samostalnu djelatnost. Prema predlogu poreska stopa bi iznosila pet odsto na iznos podignute gotovine a porez bi u ime države naplaćivale banke.

Zakon bi stupio na snagu nakon objavljivanja u Službenom listu, ali bi se primjenjivao od 1. juna 2022. godine, kada bi, kako su ukazivali iz ministarstva, riješili sporna pitanja sa bankama i u informacioni sistem banaka ugradili softversko rješenje za prepoznavanje poreske obaveze i obračun poreza.

Ovo rješenje dio je napora Vlade da finansira troškove programa Evropa sad, kojim je, između ostalog, planirano povećanje minimalne zarade.

Pritisak bankara

Povlačenje predloga može se objasniti pritiskom predstavnika bankarskog sektora koji je trebalo da prikuplja planirani porez.

Naime, predstavnici banaka odbili su mogućnost da oni u ime države naplaćuju porez na podizanje gotovine od svojih klijenata, navodeći da takva uporedna praksa ne postoji u Evropi. Oni su predstavnicima Ministarstva finansija rekli i da zaposleni na šalterima banaka ne mogu postati poreski inspektori koji bi procjenjivali u koje svrhe klijent podiže novac i da li je to oporezivo ili nije.

Jedinstven stav bankara je da im ova obaveza, ukoliko bude namatnuta, nije prihvatljiva, da bi svorila konfliktne situacije sa klijentima, da bi morali da mijenjaju softvere o svom trošku a zaposlenima nameću obavezu od koje nemaju prihod, kao i da smatraju da u samoj praksi nije primjenjiva. Oni su predložila da Vlada i njene institucije kroz postojeće mehanizme bolje kontrolišu poreske obveznike i moguće zloupotrebe sa gotovinom, prenijele su Vijesti.

Ovo je samo jedan od niza zakona koje je Vlada uputila pa povukla iz skupštinske procedure.