Čekajući nove cijene goriva: Nafta pala

Podijeli

Dok čekamo nove cijene goriva koje bi trebalo da padnu s istorijsko visokih nivoa, dolazi vijest da su cijene nafte značajno pale nakon, velikog rasta prošle sedmice.

Trgovce je zabrinulo “zatvaranje” Šangaja, što bi moglo dovesti do smanjenja potražnje za naftom u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte, piše Index i dodaje da je na londonskom tržištu jutros cijena barela pala 2,6 odsto na 117,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,9 posto, na 110,55 dolara.

Dolar ojačao

Na valutnim tržištima, vrijednost dolara prema korpi valuta dodatno je porasla, nakon što je prošle sedmice ojačala 0,6 odsto.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 99.08 bodova, dok je u petak naveče iznosio 98.78 bodova.

Kurs dolara prema japanskoj valuti skočio je sa 122.05 na 123.05 jena, novi najviši nivo u šest godina, nakon što je japanska centralna banka intervenisala kako bi spriječila rast prinosa na obveznice.

Američka valuta je ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skliznula na 1.0955 dolara, dok je u petak naveče iznosila 1.0985 dolara.

Evropske berze porasle

Na evropskim berzama u ponedjeljak ujutro su cijene dionica porasle, što se zahvaljuje oštrom padu cijena nafte, ali i nadi ulagača u pozitivan ishod mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.

STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9:30 u plusu 0.6 odsto.

Londonski FTSE indeks je ojačao 0.36 odsto, na 7510 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1.15 odsto, na 14.469 bodova, a pariski CAC 0.80 odsto, na 6606 bodova.

Evropske ulagače ohrabrio je oštar pad cijena nafte, nakon što su prošle sedmice snažno porasle. Trgovce je jutros zabrinulo zatvaranje Šangaja kako bi se spriječilo širenje koronavirusa, što bi moglo dovesti do smanjenja potražnje za naftom u Kini, najvećem svjetskom uvozniku nafte.