Shein, online trading, shopping

Kineska kompanija za online prodaju jeftine odjeće nadmašila H&M i Zaru

Podijeli

Vrijednost kontroverzna kineske modne kompanije Shein procijenjena je na 100 milijardi dolara nakon nedavne runde finansiranja, što čini internet prodavača vrijednijim od H&M-a i Zare zajedno.

Runda finansiranja, koja je zatvorena prošle sedmice, prikupila je između milijardu i dvije milijarde dolara za Sheina, prenosi Klix pisanje Wall Street Journala.

Osnovan 2008. godine, Shein je poznat po prodaji jeftine odjeće i drugih predmeta, s više od 2.000 novih stilova koji se dodaju dnevno. Radi po narudžbi, što znači da se odjevni predmeti prodaju u malim serijama i masovno se proizvode samo ako postanu hitovi.

Njegova agresivna taktika društvenih medija uključuje plaćena partnerstva s influenserima i slavnim ličnostima poput Addison Rae i Madelaine Petsch, koja pomažu brendu da privuče nove kupce iz generacije Z. Zauzvrat, mladi potrošači često objavljuju TikTok video snimke svojih kupovina pokazujući ogromne narudžbe nedavno kupljenih artikala.

Prošle godine je pretekao Amazon i postao prva aplikacija za kupovinu u SAD-u. Prema izvještaju Earnest Researcha, postao je i najveći trgovac brze mode u SAD-u po prodaji u junu, nadmašivši H&M, Zara i Forever 21.

Međutim, brz rast firme nije prošao bez kontroverzi. Osim utjecaja na okoliš koji je povezan s brzom modom, Shein je optužen za krađu dizajna.

Dizajnerka Mariama Diallo optužila je Shein na Twitteru prošle godine da je kopirala dizajn iz njene linije odjeće Sincerely Ria.

Umjetnici su se žalili da im je kompanija ukrala dizajn. Slikarka Vanessa Bowman rekla je za Guardian prošlog mjeseca da se jedan od njenih radova pojavio na dukserici Shein bez njene dozvole. Kupci su se žalili i na loš kvalitet Sheinove odjeće.