švedska, metro, stockholm, sweden

Berzanski pad: Globalne dionice i cijene nafte pogođene strahom od zatvaranja u Pekingu

Podijeli

Globalne dionice i cijene nafte pale su u ponedjeljak jer je sve veći broj slučajeva Covid-19 u Pekingu podstakao strahove da bi se kineska prijestonica mogla pridružiti Šangaju i drugim velikim gradovima u izolaciji.

Kineski referentni Shanghai Composite Index (SHCOMP) potonuo je 5,1% i zatvorio se na najniži nivo u 22 mjeseca. Bio je to najgori dan za indeks od 3. februara 2020, kada je početna epidemija koronavirusa prvi put potresla nacionalnu berzu.

Drugdje u regionu: Hongkonški Hang Seng indeks (HSI) pao je 3,7%, japanski Nikkei (N225) 1,9%, a korejski Kospi (KOSPI) je slabiji 1,7%.

Evropske dionice su u ponedjeljak takođe počele s naglim padom. Londonski FTSE 100 pao je 2,1%, dok je njemački DAX oslabio 1,5%. Francuski CAC 40 pao je 2,2%, uprkos olakšanju tržišta nakon izborne pobjede predsjednika Emanuela Makrona nad kandidatom krajnje desnice Marine Le Pen.

Strahovi o pogoršanju situacije s Covidom-19 u Kini doprinose pogoršanju berzanskih trendova. U ponedjeljak su fjučersi na Dow pali za 305 bodova, ili 0,9%, dok su termini na S&P 500 i Nasdaq pali 1%.

Peking, glavni grad Kine s 21 milionom stanovnika, započeo je masovno testiranje tokom vikenda i zatvorio stambene komplekse, što je izazvalo zabrinutost da bi se stroža ograničenja uskoro mogla primijeniti u skladu s drugim kineskim gradovima gdje je na snazi totalna izolacija (lockdown).

“Iako su neki dijelovi Kine pod ograničenjima duže od Šangaja, širenje omikron varijante u Pekingu označio bi zlokobni razvoj događaja”, napisao je Džefri Heli, viši tržišni strateg.

“Kina je druga najveća svjetska ekonomija i nije pokazala nikakve znakove da namjerava da živi s virusom. Imajući to na umu, vjerovatno će uslijediti poremećaj izvoza i pad povjerenja potrošača”, upozorio je Heli.

I cijene nafte u ponedjeljak su bile u padu. Termini za američku naftu i naftu Brent, koji su međunarodno mjerilo, pali su više od 4%.

“Čini se da je Kina slon u sobi i tržišta smatraju da bi usporavanje rasta Kine moglo značajno promijeniti jednačinu ponude i potražnje na međunarodnim tržištima”, rekao je Heli.

Pritisak da se zauzda epidemija u Pekingu dolazi u momentu kada se bilježe novi slučajevi zaraze u Šangaju. Zabrana kretanja u Šangaju već je prisilila mnoge fabrike da obustave proizvodnju i pogoršala je kašnjenja u isporuci, prijeteći da će zadati snažan šok kineskoj masivnoj ekonomiji i dodatno opteretiti globalne lance snabdijevanja.

Šangaj je u nedjelju prijavio više od 19.000 novih slučajeva i 51 smrt, javio je CNN.