dollar, us dollar, money, united states

Dolar oslabio nakon tri sedmice rasta

Podijeli

Na svjetskim tržištima vrijednost dolara prema korpi valuta prošle sedmice je pala, nakon tri nedjelje rasta, jer rast američke ekonomije usporava, pa bi Fed mogao biti manje agresivan u povećanju kamatnih stopa nego što se još nedavno očekivalo.

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošle sedmice 0,5 odsto, na 104,15 bodova.

Istovremeno je dolar prema evropskoj valuti oslabio 0,5 odsto, pa je cijena eura iznosila 1,0555 dolara.

No, kura dolara ojačao je prema japanskoj valuti, za 0,2 odsto, na 135,20 jena.

Slabljenje dolara posljedica je niza podataka koji pokazuju da se rast američke ekonomije počinje da usporava, nakon što je Fed od marta oštro povećao kamatne stope kako bi spustio inflaciju s najviših nivoa u 40 godina, prenose agencije.

Nakon naznaka usporavanja ekonomije, ulagači procjenjuju da bi Fed mogao biti manje agresivan u povećanju kamata, s obzirom da se njegov cilj o ‘hlađenju’ ekonomije, a time i suzbijanju inflacije počinje nazirati.

Na tržištu novca sada se procjenjuje da bi Fed do marta iduće godine mogao povećati ključnu kamatu sa sadašnjih 1,75 na 3,5 odsto, dok su još prošle sedmice procjenjivali da bi kamata tada mogla iznositi 4 odsto.

Fed bi mogao usporiti tempo povećanja kamata i zbog toga što su posljednjih dana pale cijene sirovina, što znači da bi inflacioni pritisci uskoro mogli da popuste.

Gotovo je sigurno da će Fed u julu povećati ključne kamate ponovno za 0,75 postotnih bodova, kao i u junu, a slijedi i povećanje kamata u septembru, no vjerojatno za ‘samo’ 0,50 postotnih bodova, što će zavisiti od daljeg kretanja inflacije i tempa ekonomskog rasta.

‘Mekano’ prizemljenje ili recesija?

No, ostaje pitanje hoće li Fed uspjeti ‘mekano’ prizemljiti ekonomiju ili slijedi recesija.

Prošle sedmice u izvještaju Kongresu predsjednik Feda, Džerom Pauel, kazao je da je centralna banka predana tome da spusti inflaciju na ciljanih 2 odsto i održi snažno tržište rada.

Poručio je da vjeruje da je ekonomija dovoljno snažna da izdrži povećanje kamata, ali je priznao i da postoji mogućnost recesije.

„Fed je poručio da će učiniti sve kako bi suzbio inflaciju bez značajnijeg udara na ekonomiju. No, ako se pokaže da je ‘mekano’ prizemljenje nedostižno, Fed će vjerovatno morati da promijeni smjer i počne da smanjuje kamate. Rasprava o kamatama se nastavlja, a trenutno su strahovanja od inflacije zasjenjena nadom u popustljiviju monetarnu politiku, ako se ekonomska situacija pogorša”, kaže Džo Manimbo, analitičar u u kompaniji Western Union Business Solutions.

Slabljenje dolara prošle sedmice posljedica je i povećane sklonosti ulagača prema rizičnijim investicijama zbog čega su cijene dionica na svjetskim berzama porasle, dok su valute, koje se smatraju sigurnijim utočištem u nesigurna vremena, izgubile na privlačnosti.

Uprkos ovom padu, od početka godine dolar je prema korpi valuta na dobitku oko 9 odsto.