dollar, dolar, us dollar

Zašto raste dolar?

Podijeli

Dolarov indeks porastao je za više od 1 odsto drugu sedmicu zaredom, što se najviše zahvaljuje agresivnom povećanju kamatnih stopa američke centralne banke.

Prošle sedmice je objavljen zapisnik s junske sjednice Feda, na kojoj su kamate povećane za 0,75 postotnih bodova.

Zapisnik je pokazao da se čelnici centralne banke slažu da bi na sjednici u julu trebalo dodatno povećati ključne kamate za 0,50 ili 0,75 postotnih bodova, s obzirom na to da se inflacija u SAD-u kreće na najvišim nivoima u više od 40 godina, iznad 8,5 odsto.

Na tržištu novca sada se procjenjuje da će ključna kamata u martu sljedeće godine dosegnuti vrhunac od 3,44 odsto, dok se nedavno procjenjivalo da bi do maja mogla dosegnuti 4 odsto. Trenutno se kreće na 1.58 posto.

Desilo se nešto prvi put u 20 godina

Euro je, pak, oslabio jer ekonomije zbog energetske krize prijeti recesija. Zbog toga se opasno približio vrijednosti dolara, prvi put u 20 godina. Čitaj više

Uprkos tome, Evropska centralna banka (ECB) moraće da poveća ključne kamate jer se inflacija u tom bloku kreće na rekordnim nivoima od 8,6 odsto. Nakon što u julu ECB poveća kamate za 0,25 postotnih bodova, u septembru se može očekivati i veće povećanje kamata, kazao je Ignacio Visko, član upravnog vijeća ECB-a.

Uprkos skorašnjem zaoštravanju monetarne politike, ECB će zaostajati za tempom povećanja kamata u odnosu na SAD, pa se može očekivati i dalje jačanje dolara.

“Zamah dolara je snažan. Šanse da kurs dolara dostigne paritet s eurom nijesu zanemarive sljedećih dana”, kaže Frančesko Pesole, strateg u ING Banku.

Prošle sedmice je, druge zaredom, američka valuta ojačala i u odnosu na britansku, za gotovo 1 odsto, što je posljedica političkog haosa.

Od početka godine dolar je prema košarici valuta na dobitku više od 11 odsto.

Foto: Adam on Unsplash