drive, driving, car, driver

Razbijanje mitova: Kupiti električni automobil ili zadržati klasični?

Podijeli

Zabluda je kako je uvijek najbolje održavati stare automobile na benzin jer je za izradu novog automobila potrebno puno energije. Zapravo, energija i CO2 iz automobila s unutrašnjim sagorijevanjem otprilike je četiri puta veća u poređenju s proizvodnjom tog istog vozila. Za električna vozila taj odnos je otprilike tri puta.

Ako kupujete novi automobil, birajte onaj koji ima najmanji mogući uticaj CO2 u vožnji, a to je električni automobil, piše Top Gear a prenosi Dnevnik.hr.

Tokom svog životnog vijeka, električna vozila su odgovorna za daleko manje CO2 od automobila s unutrašnjim sagorijevanjem. Posebno zato što su u poređenju s ranim električnim vozilima, mnoga današnja izgrađena u fabrikama s niskom emisijom CO2 i koje koriste obnovljive izvore energije.

Ako ste jedan od onih ljudi koji dobijaju novi automobil svake tri ili četiri godine i želite smanjiti emisije CO2, pređite na električni pogon. Nemojte uzrokovati izradu još jednog automobila s unutrašnjim sagorijevanjem, naglašava Top Gear.

Šta ako je postojeći benzinski ili dizelski automobil savršeno zadovoljavajući?

Ako doprinosite proizvodnji jednog vozila manje, bilo koje vrste, kratkoročno štedite CO2. No, ako puno vozite ili vam auto puno troši, onda ga prodajte nekome ko manje vozi, savjetuje Top Gear i dodaje da bi nabavka električnog vozila za kupca bila isplativa već nakon nekoliko godina.

No, ako je automobil s unutrašnjim sagorijevanjem kojeg imate efikasan i ako malo vozite, Top Gear smatra da je vjerovatno u redu zadržati ga još neko vrijeme, prenio je N1.

Foto: Photo by Samuele Errico Piccarini on Unsplash