Montenegro Works

Montenegro Works više ne postoji

Podijeli

Vlada Crne Gore danas donosi odluku o likvidaciji državne kompanije Montenegro Works (MW), koju je prošle godine formirala prethodna vlada pod vođstvom premijera Zdravka Krivokapića a na predlog tadašnjeg ministra finansija Milojka Spajića.

Minstar finansija Aleksandar Damjanović kazao je na sjednici Vlade da predlažu odluku iz više razloga a prije svega zbog činjenice da ovo preduzeće već godinu dana funkcioniše potpuno neodrživo ali i nezakonito.

“Troškovi su 200.000 eura, isključivo se finansira iz osnivačkog kapitala. Izostale su i najave velikih donacija i pomoći. Namjera koja je možda i bila iskrena sprovedena je na način koji je nezakonit. Ideja krovnog holdinga se ne može ovako ostvariti jer je potrebna izmjena više zakona… društvo to pitanje nije riješilo pa posluje nezakonito i bez kredibiliteta”, rekao je Damjanović.

On je kazao i da je model rada MW-a bio premnogo para za čitanje već dostupnih revizija i njihovo slaganje.

“Drugo je pitanje i odnosa prema ovoj vladi. U ovom momentu se dio menadžmenta nalazi u Litvaniji, u nekim pregovorima dok je tokom sjednice Komisije za ekonomsku politiku paraleleno održana konferencija za medije te kompanije”, kazao je Damjanović, dodajući da će likvidacijom biti spašeno i oko 200.000 eura preostalog osnivačkog kapitala, koji nije potrošen.

On je kazao da će Vlada u saradnji s međunarodnim partnerima napraviti mehanizam za nadzor nad upravljanjem državnim kompanijama koji je održiv i zakonom zasnovan, “umjesto na nezakonit način na osnovu privatne ideje koja je napravilo mnogo štete.

Damjanović je pozvao ministra vanjskih poslova da se angažuje i da stranim partnerima objasni ovu odluku, jer je, kako je kazao, menadžment MW-a imao agresivnu kampanju svog projekta.

Premijer Dritan Abazović je kazao da je ideja MW-a zapravo bila da se potroši pola miliona eura da se kaže ono što cijela Crna Gora zna.

Odluku o likvidaciji kompanije čiji je primarni cilj bio kontrola poslovanja i upravljanja drugim državnim kompanijama podržali su svi ministri.

Protivljenje ideji osnivanja ove kompanije izrazili su i neki tadašnji ministri, koji su tijesnom većinom nadglasani. Tadašnji ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić je izuzeo mišljenje smatrajući da je predlog suprotan Zakonu o privrednim društvima, da je takva firma potpuno nepotrebna, da su nejasno definisane njene nadležnosti, buduće djelatnosti i prihodi.

Bojanić je i pismeno poslao svoje izjašnjenje, kako bi ušlo u zvanični zapisnik sa sjednice.

Odlukom o osnivanju predviđeno je da osnivački kapital nove kompanije bude 490 hiljada eura i da se u nastavku rada finansira od redovnih prihoda, kredita i donacija, ali nije objašnjeno kako će ostvarivati te prihode budući da će se baviti savjetovanjem državnih firmi.

Planirano je da “pod lupom” MW-a bude 40-ak kompanija. Izvršni direktor kompanije bio je Filip Radulović dok je finansije vodio direktor Jovan Gošović.