building construction

Pojeftinili gvožđe, bakar, čelik i drvna građa: Može li se očekivati pad cijena nekretnina?

Podijeli

Cijena gvožđa, čelika, drvne građe posljednjih mjeseci pada. Taj trend prati i cijena bakra, koji je najjeftiniji u posljednjih 17 mjeseci.

To je, kako javlja RTS, doprinijelo stabilizaciji cijena nekretnina, ali na pojeftinjenje novogradnje u skorije vrijeme ne treba računati, kažu stručnjaci.

Prije tri mjeseca bakar je koštao više od 10.000 dolara po metričkoj toni, a danas između 7.500 i 8.000 dolara. Neizvjesnost zbog rata u Ukrajini i negativni signali na tržištu, smatraju stručnjaci, uslovili su pad cijena metala i drvne građe. Prognoze su da će tražnja za tim proizvodima u narednom periodu biti manja.

Bojan Stanić iz Sektora za analitiku Privredne komore Srbije kaže da posljednjih nedjelja raste vjerovatnoća da će se u Evropi i generalno na globalnom nivou desiti recesija.

„Ali s druge strane i najave Kine da neće moći da obezbijedi podsticajna sredstva svojoj proizvodnoj industriji kao što je to činila 2008, 2015. i 2020. godine kada su isto krize zadesile svijet, nego da će ovoga puta ta sredstva iskoristiti da popuni minuse u svojim lokalnim kasama“, kaže Stanić za RTS.

Veće pojeftinjenje kvadrata ne treba očekivati

Pojeftinjenje metalskih proizvoda i drvne građe stabilizovalo je cijene nekretnina, kažu stručnjaci. Ipak, veće pojeftinjenje kvadrata ne treba očekivati.

„Poskupjelo je sve – od aluminijumske stolarije, termoizolacije, hidroizolacije, opekarskih proizvoda, sistema za klimatizaciju“, kaže Dušica Daković, direktor projekata Novi Dorćol.

Armatura, tj. čelik, kaže Dakovićeva, koristi se u fazi izgradnje koja se zove konstrukcija, a ona učestvuje 15-20 odsto u ukupnoj cijeni gradnje jednog objekta, tako da pojeftinjenje tj. poskupljenje čelika utiče na cijenu gradnje, ali ne u tako velikoj mjeri da sada građani očekuju da će se cijene stanova i lokala u novogradnji prepoloviti, kao što je došlo do pojeftinjenja čelika.

„Kako je došlo do naglog pada cijene građevinskog materijala tako može naglo i da dođe do naglog skoka zbog nestabilnog tržišta. Mi, takođe, moramo da uzmemo u obzir da su troškovi transporta građevinskog materijala veliki usljed krize“, kaže Jovana Perić, koordinator oglasnih savjetnika na portalu Sasomange.

Ističe da ne očekuje da će investitori i vlasnici nekretnina razmišljati o smanjenju cijena.

Kolebanje cijena metala i građevinskog materijala, ocjenjuju stručnjaci, povećaće oprez investitora prilikom donošenja odluke o gradnji. A cijene nekretnina i dalje će u najvećoj mjeri određivati tražnja, koja je na visokom nivou, posebno u većim gradovima.