Topaz Driller, istraživanje nafte, eni novatech

Grci nijesu našli partnera za dalje istraživanje nafte u crnogorskom podmorju

Podijeli

Grčka kompanija Energean nije Vladi u dodatnom roku do 15. jula dostavila ime partnera s kojim bi ušla u drugi period istraživanja gasa i nafte u crnogorskom podmorju, što joj je bila zakonska obaveza, ali zbog toga izvršna vlast neće raskidati koncesioni ugovor.

Koncesionar je Vladi prije isticanja ovog roka dostavio predlog kako da se riješi problem o kome u Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI) za sada ne mogu da daju više informacija.

Drugi period istraživanja podrazumijeva sprovođenje istražne bušotine s partnerskom kompanijom.

Iz MKI za “Vijesti” nijesu obrazložili koji su razlozi zbog kojih grčka kompanija nije našla partnera sa kojim je trebala da potpiše “farm-out” ugovor što je preduslov da bi se išlo u drugi period istraživanja.

”Prije isticanja roka koncesionar je dostavio Vladi novi predlog. Predmetni zahtjev je u obradi i konačan stav Vlade i MKI biće dostupni javnosti uskoro. Viša sila koja je dovela do prethodnog produženja ugovora je i dalje aktuelna, a ne odnosi se ni na kompaniju Energean, kao ni na nadležne institucije države Crne Gore. Zakon o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika prepoznaje operatora (koncesionar koji neposredno izvršava operacije sa ugljovodonicima) i partnera. Farm-out ugovor se odnosi na ugovor između operatora i partnera za istraživanja i proizvodnju ugljovodonika i uređuje njihove međusobne odnose. Partner u farm-out ugovoru mora da ispuni kriterijume date u tenderskom dokumentacijom, a na koje država u konačnici daje saglasnost”, objasnili su iz MKI.

”Vijesti” su pitale ako ugovor nije sklopljen koji su dalje potezi MKI i Vlade tim povodom, odnosno, da li je sa koncesionarom dogvoreno kako će se dalje ići u ovo istraživanje ili je raskid ugovora sa koncesionarom druga opcija?

”Istraživanje postojanja i kvaliteta rezervi ugljovodonika na državnoj teritoriji Crne Gore, bilo da su na kopnu, ili u podmorju, je od izuzetne važnosti za sveukupnu privrednu djelatnost. Stav MKI je da Vlada ne treba odustajati od istraživanja ugljovodonika, jer bi benefiti po državu bili veliki. MKI i Vlada će nastojati da se projekat istraživanja ugljovodonika odvija na zadovoljstvo koncesionara Energeana I države Crne Gore, u skladu sa postojećom legislativom”, odgovoreno je iz ovog Vladinog resora.

Država i kompanija Energean su u martu 2017. godine zaključili Ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju Crne Gore za dva bloka (26 i 30).

Po tom ugovoru kompanija ima obavezu da sklopi farm-out ugovor s drugom E&P kompanijom kako bi ušla u drugi period istraživanja nafte u crnogorskom podmorju što nije uradila u predviđenim rokovima, pa joj je Vlada dozvolila produženje za pronalazak partnera do 15. jula ove godine.

Kompanija je ispunila sve obaveze koje se odnose na prvi period istraživanja, predviđene ugovorom o koncesiji za blokove 26 i 30 u podmorju – sprovedeno je tehnološki najmodernije prikupljanje 3D seizmičkih podataka, a prikupljeni podaci su u potpunosti obrađeni i interpretirani.

Država ima sklopljen i drugi ugovor o proizvodnji ugljovodonika s italijansko-ruskim konzorcijumom Eni-Novatek. Ovaj konzorcijum je odradio prošle godine istražno bušenje koje je pokazalo da proizvodnja ugljovodonika neće biti moguća, jer je bušotina suva i prvu fazu, konzorcijum je obavezan da po ugovoru uđe u drugu, gdje će morati da položi bankarsku garanciju vrijednosti 12 miliona eura, koju bi trebalo da iskoristi za bušenje druge, pliće, gasne bušotine, od 1,5 hiljada metara.

Iz MKI kažu da je prije isticanja roka koncesionar dostavio Vladi novi predlog koji je u obradi i konačan stav izvršne vlasti biće dostupni javnosti uskoro.