Crnogorska kompanija mora da se povuče iz bijeljinskog investicionog fonda, evo zašto
Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske naložila je društvima Otrantkomerc a.d. Podgorica, Crna Gora, AG, družba za investicije, d.o.o. Kamnik, Slovenija i Čajavec-mega a.d. Banja Luka da kao povezana lica prodaju akcije Društva za upravljanje investicionim fondovima Invest nova a.d. Bijeljina za koje Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske nije dala dozvolu za sticanje.
Navedena društva imaju obavezu da akcije prodaju u roku od četiri mjeseca od dana prijema rješenja, piše bosanski portal Indikator.
Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske je u postupku odobravanja sticanja udjela u osnovnom kapitalu DUIF-a Invest nova a.d. Bijeljina društvu Čajavec-mega a.d. Banja Luka, utvrdila da na dan 16.06.2022. godine vlasničku strukturu DUIF Invest nova čine: Radić Stevan sa 50,4487% učešća u osnovnom kapitalu i akcija sa pravom glasa, Progres a.d. Zvornik sa 11,8590%, AG D.D. sa 9,9359%, Otrantkomerc a.d. Podgorica sa 9,9359%, Čajavec-mega a.d. Banja Luka sa 8,9744%, Friško d.o.o. Turnišče sa 7,8205%, te Vidić Milan, Marković Stana, Golubović Dragoljub i Sladojević Svetozar sa po 0,2564%.
Na osnovu izvršenog uvida Komisija je utvrdila povezanost privrednih društava AG, družba za investicije d.o.o. Kamnik (koji je jedini vlasnik privrednog društva ETA Živilska industrija d.o.o.) i Otrantkomerc a.d. Podgorica u osnovnom kapitalu Čajavec-mega a.d. Banja Luka, (koji kao povezana lica imaju ukupno 30,2853% učešća u osnovnom kapitalu, a koji su zajedno sa društvom Čajavec-mega a.d. Banja Luka i vlasnici DUIF Invest nova sa ukupno 28,8462% učešća.
Takođe, Komisija je utvrdila da su navedena tri privredna društva povezana u smislu odredbi člana 2. Zakona o investicionim fondovima, jer su međusobno povezana vlasništvom na kapitalu i upravljanjem kapitalom sa više od 20% glasačkih prava i kapitala.
U konkretnom slučaju, prilikom odobrenja sticanja ili povećanja udjela u društvu za upravljanje investicionim fondovima primjenjuju se odredbe člana 22a stav (1) Zakona o investicionim fondovima kojim je propisano, između ostalog, da pravno lice zajedno sa povezanim licima ne može bez dozvole Komisije steći ili povećati udio u osnovnom kapitalu ili glasačkim pravima u društvu za upravljanje koji je jednak ili veći od 10%, 20%, 33% ili
50%.
S tim u vezi Komisija je društvu Čajavec-mega a.d. Banja Luka 24.06.2022. godine naložila da uredi zahtjev za odobravanje sticanja udjela koji je jednak ili veći od 10% a manji od 20% u osnovnom kapitalu DUIF Invest nova i zatraži dozvolu da zajedno sa povezanim licima AG, družba za investicije, d.o.o. Kamnik, Slovenija i Otrantkomerc a.d. Podgorica, Crna Gora može steći udio u osnovnom kapitalu DUIF Invest nova koji je veći od 20%, u roku od 30 dana od dana prijema zaključka.
Isti dan 24.06.2022. godine Komisija je donijela i rješenje za AG, družba za investicije d.o.o. Kamnik i rješenje za Otrantkomerc a.d. Podgorica kojima im se nalaže da podnesu zahtjev za izdavanje dozvole da zajedno sa
povezanim licima podnesu zahtjev za izdavanje dozvole za sticanje udjela u osnovnom kapitalu DUIF Invest nova koji je veći od 20% u roku od 30 dana od dana prijema rješenja, te je izrečena zabrana ostvarivanja prava glasa.
Kako Čajavec Mega a.d. Banja Luka nije postupio po zaključku, Komisija je 5.08.2022. godine donijela rješenje kojim je zahtjev za odobravanje sticanja udjela koji je jednak ili veći od 10% a manji od 20% u osnovnom kapitalu DUIF Invest nova odbijen kao neosnovan.
S obzirom da povezana lica AG, družba za investicije d.o.o. Kamnik, Otrantkomerc a.d. Podgorica i Čajavec-mega a.d. Banja Luka, koja imaju 28,8462% učešća u osnovnom kapitalu i akcija sa pravom glasa u DUIF Invest nova, nisu postupila u skladu sa aktima Komisije, te činjenicu da im Komisija nije dala dozvolu za sticanje udjela u osnovnom kapitalu DUIF Invest nova, u skladu sa odredbama Zakona o investicionim fondovima, naloženo je povezanim licima da prodaju akcije za koje Komisija nije dala dozvolu za sticanje u roku od četiri mjeseca od dana prijema rješenja, zaključuje Indikator.