Gdje živi najviše američkih milijardera: Forbes objavio novu listu
U SAD živi više od četvrtine svjetskih milijardera, što predstavlja oko 720 od otprilike 2.700 koliko ih ima širom svijeta.
Iako zemlja ima više milijardera nego bilo koja druga, američki udio globalnih milijardera zapravo se smanjuje posljednjih decenija. Godine 2010. oko 40 odsto svjetske milijarderske populacije je živjelo u Americi a danas je taj broj bliži 27 odsto.
Ono što se mnogi pitaju, ko je najbogatiji milijarder u svakoj američkoj državi u 2022. godini? Grafika koja pokazuje njihov redosljed napravljena je prema Forbesovim podacima.
Najbogatiji među bogatima
Milijarderi na ovoj listi stekli su bogatstvo u širokom spektru industrija, uključujući tehnologiju, automobile, upravljanje imovinom i video igrice, prenosi Blic.
Džef Bezos i Ilon Mask su imali svoje relativno bogatstvo koje se mijenja u tandemu sa cijenama akcija Amazona i Tesle posljednjih godina. Promjenljivost cijena akcija znači da je svaki od njih u različitim tačkama nosio titulu najbogatije osobe na svijetu.
Džef Bezos je ranije imao prvo mjesto, ali sada ima neto vrijednost od 162 milijarde dolara. Iako se povukao sa uloge izvršnog direktora i prodao velike količine akcija Amazona, njegov rang će vjerovatno i dalje biti usko povezan sa učinkom kompanije u doglednoj budućnosti.
Ilon Mask je najbogatiji milijarder u Teksasu, ali je tek nedavno postao stanovnik države. Njegov potez je dio šireg trenda migracije koji se danas dešava u SAD, gdje Kalifornija doživljava pad populacije po prvi put ikada.
Prošle godine je 68 odsto okruga u Kaliforniji zabilježilo pad stanovništva, a podaci američkog Biroa za popis stanovništva sugerišu da su se mnogi od ovih Amerikanaca odlučili za države poput Floride i Teksasa.
U periodu od 2019. do 2021. godine, jug je jedini region koji je imao pozitivne neto protoke od preko milion ljudi, dok su sjeveroistok, srednji zapad i zapad zabilježili pad.
Voren Bafet, poznat kao “Oracle of Omaha”, najbogatiji je milijarder u Nebraski sa velikom razlikom, sa neto vrijednošću od 105 milijardi dolara. Uprkos tome što je berza doživjela jedan od svojih najgorih početaka u istoriji, Bafetova neto vrijednost je iznenađujuće stabilna.
Ovo bi moglo biti zbog toga što se vrijednost imovine ove godine vraća u modu u korist tema rasta i tehnologije. Takođe, istorijski je Bafet bio bikovski u sredinama u kojima se strah i negativno raspoloženje odražavaju kroz niže cijene imovine.
Grafike i rang liste pogledajte na sajtu Visual Capitalist.